کشف معبد یک ایزدبانو – ایسنا

به گزارش ایسنا به نقل از آرت‌نیوز، باستان‌شناسانی که در شهر باستانی «تِل الفراعین» به معنای «تپه فراعنه» ‌مشغول کاوش بودند به بقایای یک معبد باستانی دست یافتند.

باستان‌شناسان با کاوش در یکی از شهرهای باستانی مصر به بقایای یک معبد دست یافتند.

کاوشگران با بررسی یک محوطه  باستان‌شناسی شش در چهار متری توانستند بخش کوچکی از یک معبد را کشف کنند که برای «بوتو» ـ ایزدبانوی مصر باستان و محافظ مصر سفلی ـ ساخته شده بود. این معبد در مقطعی از تاریخ، فضایی معادل ۱۱ جریب را در برمی‌گرفت.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401090100494/%DA%A9%D8%B4%D9%81-%D9%85%D8%B9%D8%A8%D8%AF-%DB%8C%DA%A9-%D8%A7%DB%8C%D8%B2%D8%AF%D8%A8%D8%A7%D9%86%D9%88

این محوطه باستان‌شناسی در «دلتای نیل»، یعنی در ۹۵ کیلومتری اسکندریه واقع شده است. این شهر زمانی با الهام از ایزدبانوی مصر باستان با نام «بوتو» ‌ شناخته می‌شد.

باستان‌شناسان همچنین یک نقاشی را روی یک سنگ‌ آهک کشف کرده‌اند که تصویرگر سر یک پرنده با تاجی از جنس پَر است.

بر اساس گزارشی که از سوی وزارت آثار باستانی و گردشگری مصر منتشر شده است، ‌ کارشناسان معتقدند این نقاشی در حقیقت تصویری از «نخبت» (Nekhebet /ˈ n ɛ k ˌ b ɛ t )، ایزدبانوی مصر به شکل کرکس یا «مات» ‌ دیگر ایزدبانوی مصر باستان به شکل کرکس است.

سه ستون سنگ‌آهکی که بخشی از سالن بزرگ پر از ستون معبد را تشکیل می‌دادند و چندین اثر تاریخی، از جمله چند تکه مجسمه سنگی، ‌ سفال‌های مراسم‌های آیینی و ظروف سرامیکی، از بقایای تاریخی محسوب می‌شوند که در این مکان کشف شده‌اند.

بخوان:  وزیر ارشاد: صلح، آسایش و زندگی مسالمت‌آمیز، پیام اصلی ادیان آسمانی است