کشف مومیایی‌هایی با زبان‌هایی از طلا

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401090503003/%DA%A9%D8%B4%D9%81-%D9%85%D9%88%D9%85%DB%8C%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D9%87%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%A8%D8%A7-%D8%B2%D8%A8%D8%A7%D9%86-%D9%87%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%A7%D8%B2-%D8%B7%D9%84%D8%A7

گورستان «قویسنا» که یکی از مهم‌ترین محوطه‌های باستان‌شناسی «دلتای نیل» محسوب می‌شود و مقبره‌های دوره‌های مختلف تاریخی در آن وجود دارد، تغییرات در سبک معماری مقبره‌ها و روش‌های تدفین در گذر زمان را به نمایش می‌گذارد.

کاوش‌های پیشین باستان‌شناسان در این مکان به کشف مجموعه‌ای از مقبره‌ها، بقایای ساختمان‌ها، مومیایی‌ها، تابوت و تابوت‌دان‌ها، از جمله یک تابوت‌دان بزرگ پر نقش و نگار از جنس سنگ گرانیتی که برای یک راهب عالی رتبه تهیه شده بود، منجر شده است.

در جریان کاوش در این گورستان که مقبره‌هایی از دوره‌های مختلف تاریخ مصر را در خود جای داده است، علاوه‌بر مومیایی‌ها، بقایای ظروف سفالین، ورقه‌های طلا به شکل سرگین‌غلتان و گل لوتوس و طلسم‌های سنگی نیز کشف شد.

مصریان باستان به این دلیل زبانی از جنس طلا در دهان مومیایی قرار می‌دادند که فرد متوفی بتواند در جهان پس از مرگ با «اُزیریس»، ایزد جهان زیرزمین و زندگی پس از مرگ در اساطیر مصر باستان ارتباط برقرار کند.

کشف مومیایی‌هایی با زبان‌هایی از طلا

به گفته «مصطفی وزیری» ‌ ـ دبیرکل شورای عالی آثار باستانی مصر ـ مومیایی‌هایی که در این مکان کشف شده‌اند در شرایط خوبی قرار ندارند ‌اما برخی از آن‌ها با ورقه‌های طلا پوشانده شده بودندو در تابوت‌های چوبی قرار داشتند.

کاوش جدید باستان‌شناسان در یکی از گورستان‌های باستانی مصر به کشف مومیایی‌هایی با زبان‌هایی از جنس طلا منجر شد.

کشف مومیایی‌هایی با زبان‌هایی از طلا

کشف مومیایی‌هایی با زبان‌هایی از طلا

به گزارش ایسنا به نقل از اهرام‌آنلاین، ‌باستان‌شناسان مصری با کاوش در بخشی از گورستان «قویسنا» در استان «منوفیه»، چندین مومیایی کشف کردند که در دهانشان زبان‌هایی از جنس طلا قرار داشت.  

بخوان:  مسافران سفر به خراسان رضوی و مشهد را به زمانی دیگر موکول کنند