کشف نقاب‌های مردم «مایا» – ایسنا

این آثار تاریخی مدت‌ها در «تونیا» ‌ حفظ شدند و کشف آن‌ها اخیرا و پس از تحقیقات کارشناسان اعلام شد. محققان مؤسسه ملی انسان‌شناسی و تاریخ مکزیک معتقدند، قدمت این نقاب‌ها به حوالی ۶۵۰ تا ۷۰۰ میلادی بازمی‌گردد و نمایشگر زمین، آسمان و جهان پس از مرگ هستند.

کاوش‌های باستان‌شناسی در سال ۲۰۱۸ در شهر «تونینا» ‌ به کشف مجموعه بزرگی از نقاب‌های گچی «مایا» ‌ و چندین مجسمه منجر شد که زیر یکی از بناهای شهر مدفون شده بودند.

معنی «تونینا» به زبان مردم مایا، «خانه سنگ» است. این شهر باستانی در ۸۰۰ تا ۹۰۰ متری از سطح دریا و در ایالت «چیاپاس» کشور مکزیک واقع شده است و فقط ۶۵ کیلومتر با «پالنکه»، دیگر شهر تمدن مایا فاصله دارد.

کشف نقاب‌های مردم «مایا»

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401090805063/%DA%A9%D8%B4%D9%81-%D9%86%D9%82%D8%A7%D8%A8-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D8%B1%D8%AF%D9%85-%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%A7

باستان‌شناسان با کاوش در مکزیک مجموعه‌ای از نقاب‌های تاریخی را کشف کرده‌اند که در ساخت آن‌ها از هنر گچ‌بری‌ استفاده شده است.

مردم برای نخستین‌بار در «اوایل دوره کلاسیک» ساکن «تونینا» ‌ شدند و عمده ساخت‌وسازهای مهم در این شهر در فاصله قرن ششم تا نهم میلادی اجرا شد. این شهر چندین معبد هرمی، ‌ کاخ و بیش از  ۱۰۰ بنای یادبود حکاکی‌شده را در خود جای داده است.

نقاب مشابهی در سال ۲۰۱۸ در «معبد خورشید» ‌ این شهر کشف شده است. این نقاب چهره ارباب جهان زیرین را به تصویر می‌کشد. در تصویرگری‌های مشابه مردم «مایا»، ‌ این شخصیت بیشتر با چهره‌ای بدون فک پایین دیده می‌شود تا نشان‌دهنده زنده نبودن او باشد.

به گزارش ایسنا، باستان‌شناسان مؤسسه ملی انسان‌شناسی و تاریخ مکزیک (INAH)، مجموعه‌ای از نقاب‌های «مایا» ‌ را در شهر باستانی «تونینا» ‌ (TONINÁ) کشف کردند.

بخوان:  کلاهک کلبه ای