کشف چند گور باستانی هنگام خاکبرداری در رودبار

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1402031609920/%DA%A9%D8%B4%D9%81-%DA%86%D9%86%D8%AF-%DA%AF%D9%88%D8%B1-%D8%A8%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D9%87%D9%86%DA%AF%D8%A7%D9%85-%D8%AE%D8%A7%DA%A9%D8%A8%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%B1%D9%88%D8%AF%D8%A8%D8%A7%D8%B1

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان گفت: با بررسی وضعیت گورها و شیوه‌های متنوع تدفین و نوع قرارگیری هر یک از آنها به نظر می‌رسد قدمت گورها به اوایل اسلام یا حتی به پیش از اسلام بازگردد.

وی سازه گورها را متشکل از سنگ و ملاط گل عنوان نمود که روی آن با تخته سنگ‌های یک تکه یا دو تکه پوشش داده شده و از معادن اطراف شهر استفاده شده است.

جهانی وجود محوطه‌ها و گورستان‌های اسلامی، تاریخی و پیش تاریخی در شهرستان رودبار را قابل توجه و متنوع دانست و یکی از عوامل مهم آن را سپیدرود و رودهای کوچک و بزرگی دانست که در سطح شهرستان جاری بوده و مکان مناسبی را برای سکونت فراهم آورده بود.

وی با یادآوری اهمیت و نقش شهرستان رودبار در حوزه باستان شناسی استان و کشور، ایجاد موزه مناسب و در خور برای شهرستان را از وظایف اداره کل میراث فرهنگی دانست و بر تنوع‌سازی و استفاده از اشیاء مطالعاتی برای استفاده دانشجویان، محققان و آحاد مردم تاکید ورزید.

مدیرکل میراث فرهنگی گیلان هر گونه اظهار نظر قطعی در خصوص گورهای مکشوفه را به اخذ مجوز و کاوش‌های باستان‌شناسی منوط کرد و ادامه داد: به زودی با اخذ مجوز کاوش از پژوهشگاه میراث فرهنگی و استقرار هیئت، نسبت به کاوش‌های باستان‌شناسی اقدام و نتایج حاصل از آن به سمع و نظر مردم و علاقه مندان به حوزه میراث فرهنگی می رسد.

جهانی ابراز امیدواری کرد که با تجهیز و لحاظ نمودن اقدامات حفاظتی – امنیتی در فرصت مناسب با حضور مردم، پژوهشگران و مسئولان رده‌های مختلف شهرستانی، استانی و کشوری، نسبت به بهره‌برداری از موزه رودبار اقدام لازم صورت پذیرد.

بخوان:  «به نام مادر» رمانی درباره شهیدی که امام خمینی (ره) آزادش کرد

ایسنا/گیلان مدیرکل میراث فرهنگی گیلان از کشف چند گور باستانی در هنگام خاکبرداری از زمینی در شهر رودبار خبر داد و گفت: به نظر می‌رسد قدمت گورها به اوایل اسلام یا حتی به پیش از اسلام بازگردد.

ولی جهانی در گفت وگو با خبرنگاران، از کشف چند گور باستانی خبر داد و اظهار کرد: در پی خاکبرداری به منظور احداث واحد مسکونی در داخل شهر رودبار چند گور باستانی کشف شد.