کشف گنج در بازسازی خانه + عکس

این خانواده نروژی قصد داشت خانه خود را گسترش دهد و در بخش پشتی ساختمان، فضای جدیدی ایجاد کند.

مالک خانه در ابتدا در بخش کوچکی از فضای پشت ساختمان حفاری کرد. با کنار زدن چمن و خاک، ‌ بخشی از یک سنگ مستطیلی آشکار شد. او بدون توجه نشان دادن به این سنگ، به حفاری ادامه داد. در ادامه حفاری این نقطه بود که یک شیء آهنین کشف شد. مالک خانه در نگاه اول متوجه شد که این شیء آهنین به تیغه شمشیر شباهت دارد. پس از این‌که خاک‌های اطراف را کنار زد، قبضه شمشیر پیدا شد.

نوع ساختار شمشیر به باستان‌شناسان برای تعیین قدمت آن کمک کرد. دو قطعه از این شمشیر که طول‌ آن ۷۰ سانتی‌متر  و عرض تیغه آن ۵ سانتیمتر است، توسط کارشناسان مورد بررسی قرار گرفت. با توجه به طراحی قبضه، ‌ می‌توان دریافت که این شمشیر در اواخر ۸۰۰ تا اوایل ۹۰۰ میلادی ساخته شده است.

به گزارش ایسنا به نقل از انشنت اوریجینز، ‌ زمانی که یک خانواده نروژی تصمیم گرفت خانه خود را بازسازی کند، انتظار نداشت به یک اکتشاف باستان‌شناسی دست پیدا کند. نتیجه این بازسازی، کشف بقایای یک قبر سنگی و قبضه آهنین یک شمشیر بود که به عصر وایکینگ‌ها تعلق دارد.

کشف گنج در بازسازی خانه + عکس

علاوه‌بر شمشیر و سنگ قبر، ‌ چند شیء تاریخی دیگر از جمله مُهره‌های شیشه‌ای و سگگ کمربند و یک سنجاق سینه نیز کشف شد.

صاحب‌خانه پس از کشف شمشمیر به این نتیجه رسید که شاید تکه‌سنگی که پیش‌تر پیدا کرده بود، بخشی از یک سنگ قبر باشد. او پس از انجام تحقیقات اینترنتی، دریافت که شمشیر کشف‌شده مشابه شمشیرهای متعلق به عصر وایکینگ‌ است که در سایر نقاط نروژ کشف شده است. او در نهایت حفاری را متوقف کرد و به مسؤولان شهرستان اطلاع داد.

بخوان:  علت توقف و اختلال در حرکت قطارها در نزدیکی مشهد چه بود؟

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1402041409048/%DA%A9%D8%B4%D9%81-%DA%AF%D9%86%D8%AC-%D8%AF%D8%B1-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%B3%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D8%AE%D8%A7%D9%86%D9%87-%D8%B9%DA%A9%D8%B3

در جریان بازسازی یک خانه در نروژ، بقایای گور، ‌شمشیر و گنجینه وایکینگ‌ها کشف شد.

کشف گنج در بازسازی خانه + عکس