کشف گورستانی با تابوت‌های کمیاب

پیش‌تر در ماه ژانویه کشف ۶۰ گور در این محوطه اعلام شده بود، اما اکنون تعداد گورهای کشف‌شده در این مکان به ۱۳۵ مورد رسیده است.

باستان‌شناسان فلسطینی با در نظر گرفتن کمیاب بودن کشف تابوت‌دان‌های سربی، احتمال می‌دهند افرادی در این تابوت‌ها دفن شده باشند که از طبقه اشراف‌زاده جامعه بودند.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1402070301782/%DA%A9%D8%B4%D9%81-%DA%AF%D9%88%D8%B1%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%A8%D8%A7-%D8%AA%D8%A7%D8%A8%D9%88%D8%AA-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%DA%A9%D9%85%DB%8C%D8%A7%D8%A8

باستان‌شناسان این محوطه را به عنوان بزرگ‌ترین گورستان غزه توصیف کرده‌اند.

به گفته «رنه التر»، باستان‌شناس فرانسوی که سرپرستی که این کاوش را برعهده دارد،‌ کارشناسان تاکنون بیش از ۱۰۰ مورد از این گورها را مورد بررسی قرار داده‌اند. این باستان‌شناس همچنین از دو تابوت‌دان سربی که روی یکی از آن‌ها نقش‌هایی به شکل انگور و روی دیگری نقش‌هایی به شکل دلفین دیده می‌شود،‌ به عنوان اکتشافاتی استثنائی یاد کرد.

کشف گورستانی با تابوت‌های کمیاب

کارگران نخستین‌بار شواهد از وجود این گورستان را در سال ۲۰۲۲ و در جریان یک پروژه ساخت‌وساز در بخش شمالی نوار غزه پیدا کرده بودند. 

حالا محوطه‌ای که پیش‌تر برای ساخت‌وساز در نظر گرفته شده بود به یک معدن طلا برای باستان‌شناسانی تبدیل شده است که تلاش می‌کنند اطلاعات بیشتری درباره نوار غزه کسب کنند.

به گزارش ایسنا به نقل از نشنال، کاوشگرانی که در نوار غزه مشغول فعالیت بودند، ده‌ها گور باستانی، از جمله دو تابوت‌دان سربی را در یک گورستان متعلق به ۲۰۰۰ سال پیش و امپراتوری روم کشف کردند.

باستان‌شناسان با کاوش در غزه بقایای یک گورستان عظیم و تابوت‌دان‌های سربی کمیاب را کشف کردند.

از آن زمان تاکنون کاوشگران با همکاری کارشناسان فرانسوی مشغول فعالیت در این محوطه ۲۷۰۰ متر مربعی بوده‌اند.

بخوان:  موکب اربعینی که درآن دختران از معلولان نگهداری می‌کنند+عکس و فیلم