کشف گور سالم سه‌هزارساله + عکس

اسکلتی که در این گور کشف شد، به همراه شیء‌ فلزی قلاب‌دار مخصوص کمربند دفن شده بود که به رانندگان ارابه‌های اسب‌کشی اجازه می‌داد افسار خود را به کمر خود ببندند و دست‌های خود را آزاد کنند.

گروهی از باستان‌شناسان روس گور این ارابه‌ران به همراه چند گور دیگر را در ماه جاری در نزدیکی یکی از روستاهای سیبری کشف کردند. باستان‌شناسان این شیء‌ فلزی را درحالی کشف کردند که روی کمر فرد قرار داشت و پس از گذشت تمام این سال‌ها جابه‌جا نشده بود.

به گفته باستان‌شناسان، اشیائی همچون کمربند ارابه‌ران پیش‌تر هم کشف شده بودند، اما کارشناسان به کاربرد آن‌ها پی نبرده بودند. با این حال، اکتشاف‌های اخیری که در چین صورت گرفت و گورهای ارابه‌رانان عصر برنز به همراه بقایای ارابه و اسب را آشکار کرد به باستان‌شناسان کمک کرد تا این شیء را به عنوان وسیله‌ای ضروری برای ارابه‌رانی شناسایی کنند.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1402043119731/%DA%A9%D8%B4%D9%81-%DA%AF%D9%88%D8%B1-%D8%B3%D8%A7%D9%84%D9%85-%D8%B3%D9%87-%D9%87%D8%B2%D8%A7%D8%B1%D8%B3%D8%A7%D9%84%D9%87-%D8%B9%DA%A9%D8%B3

این نوع شیء‌ پیش‌تر از گورهای چینی و مغولی نیز کشف شده بود.

به گزارش ایسنا به نقل از لایوساینس، باستان‌شناسان گور سالم سه‌هزارساله یک ارابه‌ران را در سیبری کشف کرده‌اند که نخستین شواهدِ استفاده از ارابه‌های اسب‌ در این منطقه محسوب می‌شود.

کشف گور سالم سه‌هزارساله + عکس

یک چاقوی برنزی و  جواهرات برنزی از دیگر اشیائی است که در این گور کشف شده است.

باستان‌شناسان در سیبری گور سالم سه‌هزارساله‌ای را کشف کرده‌اند که گمان می‌رود به یک ارابه‌ران تعلق داشته باشد.

در گورهایی که اخیرا در سیبری کشف شده است، هیچ اثری از بقایای ارابه نیست و گمان می‌رود که کمربند برنزی قلاب‌دار به عنوان یک جایگزین نمادین در این گور عصر برنز قرار گرفته باشد. این گور درحالی کشف شد که به صورت یک تپه خاکی، روی یک قبر سنگی تقریباً مربع ساخته شده بود.

بخوان:  ترتیل صفحه ۷۳قرآن/چند روز عمر مهلتی طلایی+فیلم و متن

کشف گور سالم سه‌هزارساله + عکس