کشف یک شمشیر نادر در مزرعه

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1403031610755/%DA%A9%D8%B4%D9%81-%DB%8C%DA%A9-%D8%B4%D9%85%D8%B4%DB%8C%D8%B1-%D9%86%D8%A7%D8%AF%D8%B1-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D8%B2%D8%B1%D8%B9%D9%87

به گزارش ایسنا، یک مرد نروژی هنگام پاک کردن بخشی از مزرعه خود یک شمشیر کمیاب «عصر وایکینگ» را که گمان می‌رود حدود یک‌هزار سال قدمت داشته باشد، کشف کرد.

بقایای یک شمشیر وایکینگی با حکاکی‌های بسیار نادر در یک مزرعه خانوادگی در نروژ کشف شد.

تاکنون حدود ۴۰۰۰ شمشیر «عصر وایکینگ» ‌ در نقاط مختلف اروپا کشف شده است که در این بین حدود ۱۷۰ مورد آن‌ها در نروژ کشف شده‌اند.

«لایوساینس» ‌ نوشت، ‌ این مرد نروژی بقایای این شمشیر را زمانی کشف کرد که علف‌های بخشی از زمین را که سال‌های زیادی شخم نخورده بود، ‌ جدا می‌کرد. او وقتی با یک تکه آهن قدیمی مواجه شد، ‌ در ابتدا قصد داشت آن را دور بیاندازد، اما با بررسی بیشتر مشخص شد این تکه آهن شبیه به یک شمشمیر چند صد ساله است. این مرد نروژی بر اساس قوانین نروژ با باستان‌شناسان تماس گرفت و ماجرا را به آنها اطلاع داد.

نکته قابل‌ توجه درباره این شمشیر آن است که به نظر می‌رسد نوعی شمشیر کمیاب «فرانکی» باشد که مشخصه بارز آن منبت‌کاری شدن عباراتی روی تیغه آن است.

باستان‌شناسان اعلام کردند این شیء تاریخی درحقیقت بقایای یک شمشیر آهنین متعلق به «عصر وایکینگ» (۷۹۳ تا ۱۰۶۶ میلادی) است.

بقایای این شمشیر ۳۷ سانتی‌متر طول دارد و از یک دسته و بخشی از تیغه تشکیل شده است. بخش دیگر این شمشیر یعنی حدود نیمی از آن از بین رفته است.

بخوان:  شناسایی ۱۲۰ کتیبه فارسی در معرض خطر در بنگلادش