گردشگری چیست ؟

شفیعی مدیر عامل دفتر خدمات مسافرتی پردیسان به مشكل دیگری مبنی بر اینكه بسیاری از عرصه های طبیعی در اختیار سازمان گردشگری نیست اشاره كرد و گفت : به عنوان مثال برخی از سازمان ها از جمله حفاظت محیط زیست در بعضی از شهرستان ها با تورها همكاری سایت kermanshahtour نمی كنند. این سازمان می تواند مصوبه ای مبنی بر ورود حداقل 200 دستگاه لندكرور را بدهد تا در مكان هایی از جمله خراسان جنوبی برای سافاری استفاده كنیم . در اینجا بحث استانداردها مبنی بر اینكه مردم چگونه باید وارد طبیعت شوند ، خطرات ورود به طبیعت چیست و به چه جاهایی باید بروند و به چه مكان هایی نباید وارد شوند ، مطرح می شود. استانداردها شامل چه مواردی می شود ؟ وی به كمیته طبیعت گردی اشاره كرد كه در حال تدوین استانداردها در بخش های مختلف طبیعت گردی است و افزود : اگر این استانداردها توسط بخش خصوصی تدوین شود، مطمئن هستم كه بخش دولتی نیز آن را می پذیرد. وی به آگهی های تبلیغاتی تورهای بدون مجوز كه در برخی از روزنامه های پر تیراژ درج می شود اشاره كرد و گفت : برخی از این تورها برای جذب مشتری اینگونه تبلیغ می كنند كه به عنوان مثال ‘تورشان شاد شاد !

وی خطاب به فیاضی اظهارداشت: تورهای فاقد مجوز كه به عنوان مثال در مكان های گردشگری همچون دركه و ولنجك به وفور یافت می شوند نه تنها مالیاتی نمی دهند بلكه برای یكسال خودشان هم برنامه سفر دارند و با خودروهایی معمولی وبه طبع با قیمتی بسیار پایین تر از تورهای مجوزدار ، گردشگران را جذب می كنند. فیاضی ادامه داد: این در حالی است كه امكانات مستعد طبیعت گردی در این منطقه بی شمار است به گونه ای كه در این منطقه یك روز تور برای طبیعت گردان نه تنها كفایت نمی كند بلكه حداقل برای یك هفته می توان در این منطقه برای گردشگران برنامه ریزی كرد . مقدمه ای برای گردشگری گردشگری در چند دهه گذشته به یک قطب اقتصادی که به تقویت اقتصاد بسیاری از کشور ها کمک می کند تبدیل شده است.مردم به سفر و تعطیلات به عنوان یک نیاز ضروری نگاه می کنند نه تنها امری تجملاتی و غیر ضروری.گردشگری خواستار هماهنگی و همکاری بین آژانس های مسافرتی، اپراتورهای تور و گردشگران است.

به عنوان مثال تنها كشوری كه در دل كویرش ، بركه آب شیرین دارد ایران است . شفیعی تاكید كرد : ما به آسیب شناسی اجتماعی این تور ها نیاز داریم و اینكه چرا جوان ها به سمت تور های بدون مجوز تمایل دارند . فیاضی افزود : بخش اعظم تورهای بدون مجوز از سازمان میراث فرهنگی عمدتا ناهنجاری هایی دارند و از نظر اخلاقی هم ضوابط را رعایت نمی كنند و مورد شكایت جوامع محلی هم هستند. وی گفت: اگر طبیعت آسیبی می بینید و یا ناهنجاری ای در شهرستان ها و روستاها می بینیم به خاطر برگزاری این تورهای فاقد مجوز است كه هیچ نظارتی هم بر آنها مترتب نیست . این كارشناسان به مشكلات و ناهنجاری هایی كه یك تور بدون مجوز می تواند ایجاد كند، اشاره می كنند و اظهار می دارند كه بروز ناهنجاری از سوی این تورها گاهی اوقات به پای تورهای مجوزدار هم نوشته می شود و برای آنها دردسر ایجاد می شود. مثلا عده ای در دل طبیعت می روند و گاهی عمدا یا سهوا به طبیعت آسیب می رسانند.

هر چند به اعتقاد فیاضی، طبیعت گردی از بهترین محورهای توسعه كشور به ویژه در مناطق كمتر برخوردار كشور محسوب می شود اما صیانت از طبیعت آنقدر مهم است كه كارشناسان گاهی اوقات به این نتیجه می رسند كه برخی مسیر ها تا زمانی كه زیر ساخت لازم برای آنها آماده نشده باشد ، به مردم معرفی نشود. وی در خصوص راهكار جلوگیری از برخورد های قهرآمیز برخی دستگاه ها با تورهای طبیعت گردی مجوز دار گفت: این نیروها را كه كارشان كنترل است را باید با فعالیت این قبیل تورها آشنا كرد تا آنها هم تورهای مجاز را از غیرمجاز تشخیص دهند. شفیعی اظهارداشت : این برخوردها با تورهای مجوزدار اگر باعث جلوگیری از اجرای تور نشده باشد باعث اخلال در اجرای آن كه می شود . شفیعی كه از بانیان تورهای طبیعت گردی در كشور به شمار می آید به سال های 1373 تا 1377 اشاره كرد كه اجرای تورهای طبیعت گردی روال خوبی را طی می كرد اما به مرور زمان با زیاد شدن همین آژانس های غیر مجاز ، طبیعت گردی به انحراف رفت و اجرای تور توسط این آژانس ها، عملا به ‘ دیسكوی سیار ‘ تبدیل شد. به گزارش ایرنا این پیشنهاد شفیعی در میزگرد ایرنا مورد استقبال بنكدار و روحانی نیز قرار گرفت به گونه ای كه آنها از فیاضی ( مدیر كل كمیته ملی طبیعت گردی سازمان گردشگری ) خواستند تا در خصوص این پیشنهاد تدابیری بیاندیشد.

كارشناسان معتقدند ، ایران با داشتن شرایط خاص جغرافیایی و چهار فصلی بودن آب و هوا یكی از غنی ترین و در عین حال زیبا ترین كشورهای جهان از نظر جاذبه های طبیعی است به گونه ای كه جزء پنج كشور مهم جهان از این حیث به شمار می آید . وی افزود : در شرایط فعلی، خودرو لند كروز 350 میلیون تومانی را خیلی ها دلشان نمی آید كه از آن به عنوان سافاری ( ماشین سواری بر روی شن) در دل كویر استفاده كنند. فیاضی در ادامه گفت : البته نظارت بر شرایط عمومی نیز بر عهده سازمان های گردشگری استانی است كه در حال پیگیری هستیم . وی در ادامه افزود: كمیته های فنی باید در شهرستان ها ایجاد شود و جلساتی را با مسوولان استانی بگذارند وبه سمت ضابطه مندی پیش بروند. وی به 32 نوع طبیعت گردی اشاره كرد و ادامه داد: به عنوان مثال غار نوردی ، كوهنوردی و كویر پیمایی از جمله انواع طبیعت گردی به شمار می آیند. وی به عنوان مثال به پرنده نگرهای سوئدی كه برای مشاهده پرنده های ایران به كشورمان سفر كرده بودند اشاره كرد كه بالاخره موفق به دیدن پرنده های مكان هایی از جمله جزیره خارك به علت ممانعت سازمان حفاظت محیط زیست نشدند.

كم نیستند كسانی كه كیلومتر ها راه می پیمایند تا به دیدن یوز ایرانی و توله هایش بروند و یا یك گربه وحشی در حال انقراض را تا به جمع شیر ایرانی نپیوسته و منقرض نشده است با دوربین ببینند والبته نیز كم نیستند كسانی كه از قبل همین گردشگران طبیعت گرد روزگار می گذرانند. گردشگران به طور کلی برای خرید سوغات و بازدید از جاهای دیدنی تمایل دارند به عنوان مثال: دیدن اماکن مذهبی، پارک های تفریحی، قایق رانی و تردد در شهر از جمله برنامه های روزانه گردشگران می باشد. با هدف بازدید از اردوگاه های کاهش وزن، مراکز نوروپاتی و مراکز بهداشتی درمانی است. گردشگری مذهبیشامل سفر به مکان های مذهبی مانند Vaishno Devi در جامو کشمیر و معبد طلایی در امریتسار (هند)، مکه در عربستان سعودی، بیت لحم و دیگر مکان های دیگر است. سفر یعنی از محل اقامت یا کار خود به کمک هر وسیله نقلیه ای به محل دیگر رفتن است. گردشگری به حرکت موقت مردم به خارج از محل کار و زندگیشان و فعالیت هایی که در طول اقامت در آن مقصد می خواهند انجام دهند و همچنین امکاناتی که شرایطی را ایجاد میکند تا به خواسته هایشان برسند گفته می شود.

گردشگری جایگزیناین گردشگری شامل تورهای سازمان یافته است که به صورت جداگانه در تلاش برای دستیابی به اطلاعات دست اول درباره مکان، فرهنگ محلی و محیط زیست هستند.به عنوان مثال، تور دوچرخه سواری توسط یک فرد برای گردشگران برنامه ریزی شده است در حالی که افرادی دیگر محل مورد اقامت آن ها را آماده کرده اند. گردشگری فرهنگیهدف از این نوع گردشگری درک تاریخ محلی، غذاها، تولیدات محلی و فرهنگ محلی است. مساله دیگر صیانت از طبیعت است و اینكه باید به هنجار ها و آداب و رسوم و نوع زندگی جوامع محلی احترام گذاشت و این اجازه به راهنمای تور داده شده است كه در صورت عدم رعایت انضباط اجتماعی و اخلاقی از سوی مسافر، وی را از تور اخراج كند. گردشگری فعالدر این نوع گردشگری هدف مشخصی از قبیل کوهنوردی،جهان گردی،یادگیری هنرهای محلی و یا زبان های محلی وجود دارد. یک شباهت بین سفر و گردشگری وجود دارد که هر دو در یک حرکت گذرا و موقت هستند. در تهران 160 نوع پرنده وجود دارد و در كاخ موزه سعد آباد هم 50 گونه پرنده وجود دارد كه خیلی از آنها پرنده مقیم به شمار می آیند اما مناطقی برای لانه سازی این پرنده ها ایجاد نشده و یا مسیر ها شناسایی نشده اند و تابلوهای معرفی پرنده ها را باید نصب كرد .

وی گفت : تعامل ما با سازمان گردشگری خیلی خوب است اما با دستگاه های دیگر مشكل داریم . فیاضی هم با بیان اینكه مناطق طبیعت گردی و اكوتوریسم ایران از پتانسیل و ظرفیت های بسیار بالایی برخوردار است گفت : این مناطق ، متاسفانه از نظر اقتصادی از امكانات خیلی كمی برخوردار هستند . وی گفت: در ضمن جاده ها نیز در برخی مناطق مناسب نیست و به ویژه برای گردشگرانی كه شب ها نیز سفر می كنند این جاده ها ممكن است خطرناك باشد . بنكدار اضافه كرد: از آنجا كه بومی ها هیچ نفعی از رفت وآمد گردشگران به خانه غریبه ها نمی برند ممكن است مخالفت هایی نیز داشته باشند ، اما اگر خود روستایی ها ، خانه هایشان را آماده خدمات رسانی به گردشگران كنند دیگر شبهات ایجاد نمی شود . شفیعی افزود : این قبیل تورها ملعبه ای برای برخی از هنجارشكن های اجتماعی شده است و ممكن است به علت هنجارشكنی این افراد، از سوی مسوولان ، یك منطقه (سایت) طبیعت گردی تعطیل هم بشود و تورهای مجوز دار هم نتوانند وارد آن منطقه شوند . این آموزش برای کسانی که علاقمند به کار در حرفه مهمانداری و گردشگری هستند مفید است.همچنین برای همه خوانندگان مشتاق دیگر این آموزش یک مطلب آموزشی سودمند است.

این آموزش برای مبتدیان آماده شده است تا به آنها در درک اصول گردشگری کمک کند. وی اظهارداشت: برای ساماندهی تورهای طبیعت گردی ، كمیته ای را تحت عنوان ‘كمیته طبیعت گردی’ در جامعه تور گردانان ایران با همكاری اعضای این جامعه تشكیل شد تا معضلات كار بررسی شده و مرام نامه ای در این راستا تدوین شود . وی اظهارداشت: همانطور كه برای تورهای خارجی كد اطلاعات ناجا داده می شود برای تورهای داخلی نیز این كار انجام شود . زیست آنلاین در نظر دارد در این گزارش شما را با انواع مختلف گردشگری، محیط های جغرافیایی، اطلاعات در مورد مقصد، توسعه و مدیریت، تقسیم بندی بازار، محصولات و خدمات گردشگری، تاثیرات گردشگری و روند گردشگری آشنا می کند. مصوبه اختصاص یك درصدی عوارض خروج از كشور برای توسعه گردشگری چه شد؟ تورهای طبیعت گردی چه مجوزی باید داشته باشند ؟ این در حالی است كه در زمان حاضر گردشگران ایرانی كه به دوبی می روند حدود 100 دلار برای سافاری به عرب ها می پردازند و اگر خودروهای مخصوص سافاری را خود داشته باشیم با هزینه ای كمتر ، تورهای سافاری را برگزار می كنیم .

را كارشناسان طبیعت گردی در میزگردی تحت عنوان ‘ آسیب شناسی تورهای طبیعت گردی ‘ در خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا ) پاسخ دادند. مصطفی شفیعی شكیب’ عضو هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران نیز طبیعت گرد را فردی عنوان كرد كه می خواهد طبیعت را مشاهده كند و بر مبنای علاقه و سلیقه به مكان های طبیعی می رود . محمود بنك دار نیا’ عضو هیات مدیره جامعه تور گردانان می گوید: مردم ما عاشق طبیعت هستند و هر جا سبزه و چمنی باشد توجهشان جلب می شود. محمود بنكدار ‘ عضو هیات مدیره جامعه تور گردانان نیز گفت : مردم علاقه مند هستند و دوست دارند كه از طبیعت استفاده كنند اما این موضوع فرهنگسازی نشده است. گردشگر با یک هدف سفر می کند.همه گردشگری ها قطعا شامل سفر می باشند اما همه سفر ها لزوما شامل گردشگری نیستند. این مقام مسوول در سازمان گردشگری در عین حال اظهارداشت : اما مردم محلی روستاهای خراسان جنوبی ، از كمترین امكانات نیز برخوردار نیستند و نفعی از حیث طبیعت گردی نمی برند . وی با ذكر اینكه بسیاری از جاذبه های طبیعت گردی ایران در حوزه روستایی است به استان خراسان جنوبی اشاره كرد و گفت : دروازه بكر طبیعت كویر ایران در استان خراسان جنوبی است .ما ظرفیت های متعدد كویر نوردی از جمله رصد ستارگان را می توانیم در این منطقه داشته باشیم و یا اینكه در حوزه حیات وحش، ‘گربه شنی’ كه جزو گونه های در حال انقراض است را می توان مشاهده كرد .