گروه طبیعت و گردشگری – مجله ونوس – دانشنامه فرزند

در تقسیم بندی های کلان، گردشگری به دو نوع داخلی و بین المللی تقسیم می شود اما ما در این بخش قصد داریم ابعاد مختلف گردشگری را با نگاهی جزئی تر و بر اساس ماهیت آن مورد ارزیابی قرار دهیم. همه ما در دوره های مختلف زندگی تجربه ” گردشگر ” بودن را در ابعاد کوچک با یک سفر یک روزه داشته ایم. در ضمن در صورت تمایل می توانید در دوره مدیریت گردشگری موسسه آموزش عالی آزاد فن پردازان به ریاست میثم شکری ساز نیز شرکت کنید. این شهر به خاطر داشتن سواحلی بسیار زیبا در کرانهی دریای سیاه به شدت در میان مردم محلی گرجستان محبوب است و با توجه به فاصلهی کمی که تا باتومی دارد، گردشگران زیادی نیز از آنجا بازدید میکنند. گردشگری یک پدیده اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی است که منجر به جابجایی مردم به کشورها یا مکانهایی خارج از محیط معمول زندگی آنها برای اهداف شخصی یا تجاری می شود.

رشد اقتصادی و برخوداری از سطح رفاه بالاتر، رشد فعالیت اقتصاد گردشگری را نیز تضمین خواهد کرد. برای این که کمی از سواحل دور شوید و از جاذبههای متفاوت کبولتی نیز بادید کنید، بهتر است به این منطقه محافظت شده آبی بروید که همچون مردابی بزرگ و خاص است که فضایی سرسبز و زیبا را پدید آورده. در بازدید از این قلعه زیبا میتوانید به جاهای مختلف آن رفته و همچنین از بالایش، نمایی فوقالعاده جذاب از منطقه و دریا را مشاهده کنید. همچنین شما میتوانید در مسیرهای پیاده روی از یک آبشار زیبا، کلیسایی مربوط به قرن ۱۲ و دیدنیهای بسیار بیشتری نیز بازدید کنید. همچنین چندین ریزورت ساحلی بسیار عالی در این محل وجود دارد که اگر بخواهید، یکی دو روزی در کبولتی بمانید، میتوانید در آنها اقامت داشته باشید. کودکان موجودات دوست داشتنی هستند که با تمام وجود میخواهند جهان اطرافشان را کشف کنند. مردم سالهاست که به مکانهای مذهبی سفر می کنند. تاریخچه گردشگری به اولین تعاملات انسانی در این کره خاکی بر می­گردد؛ اما به عنوان یک مقوله و سبک زندگی اهمیت گردشگری در اوایل قرن بیست و یکم بیشتر برای مردم و سیاستگذاران شفاف سازی شد؛ بطوریکه این پدیده به یکی از مهم ترین قطب های اقتصادی دنیا تبدیل شد و تاثیر آن در سراسر جهان مشهود شده است.

مردم برای کارهای تجاری، تعطیلات، تفریح، ماجراجویی یا حتی درمان های پزشکی سفر می کنند. سازمان گردشگری جهانی، گردشگری الکترونیک را به معنای کاربرد کسب و کارهای دیجیتال در صنعت گردشگری تعریف می کند. از توانمندی بسزایی در جذب گردشگران برخوردارند. بخش قابل توجهی از بودجه کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه از صنعت توریسم تامین می شود. این نوع گردشگری در برخی موارد ترجیحا با سایر لذت های سفر مانند خرید، بازدید از پارک های تفریحی و اقامتگاه­های مجلل در اطارف مراکز تاریخی همراه می شود.لذا بسیاری از مراکز تاریخی بین المللی که میراث غنی دارند، در عین حال زیرساخت­های توریستی خوبی را طراحی کرده اند تا بتوانند به همه گروه­های گردشگر پاسخ دهند. بسیاری از کشورهای توریستی برنامه های استراتژیک مدونی برای بهبود عملکرد خود در این صنعت اتخاذ می کنند. حقوق و اعتقادات معنوی مردم بومی منطقه را به رسمیت بشناسند و برای حفظ آنها همکاری کنند. تاریخچه گردشگری به اواخر قرن 18 برمی گردد که غربی ها با آماده سازی زیرساخت های لازم برای تفریح و لذت مردم با هدف تجارت پایه های گردشگری به سبک امروزی را طرح ریزی کردند. به خاطر داشته باشید که یک بوم­گردی اصولی به این صورت است که تنها اثری که از شما در طبیعت به جا می ماند رد پای شماست و تنها دستاورد و دریافتی شما از این تجربه، عکس های خاطراتی است که ثبت کرده اید یا محصولاتی است که از بومی های آن منطقه برای یادگاری و یا مصرف خریداری کرده اید.

موزه کبولتی مکانی بسیار خوب برای پی بردن به پیشینه مردم این بخش از گرجستان است که با بسیاری از جاهای دیگر این کشور مثل تفلیس، تفاوت دارند و شیوه زندگیشان متفاوت است. در جریان این بحران کشورهای اروپایی نظیر آلمان، بریتانیا ایتالیا، اسپانیا که مقاصد گردشگری بسیاری از توریست های بین المللی بود زیان های جبران ناپذیری را متحمل شدند. این دریاچه در کوه نابادزیری واقع شده و در ارتفاع ۲۲۲۲ متری از سطح دریا واقع شده . بر خلاف پارک ملی قبلی که در لیست به شما معرفی کردیم، کینتریشی چسبیده به کبولتی واقع شده و بازدید از آنجا بسیار راحت خواهد بود. با این حال این دریاچه آنقدر زیبا و محبوب است که آن را به صورت جداگانه نیز به شما معرفی کنیم و با توجه به این که در منطقه بالا دست پارک ملی واقع شده، زمان رسیدن به آنجا نسبتا زیاد است و باید به قصد دیدن دریاچه از کبولتی دور شوید. با سرمایه گذاری مناسب در بخش های نرم افزاری و سخت افزاری این صنعت و نیز با حفظ مزیت های رقابتی در جهان می توان میلیاردها دلار از این بخش کسب درآمد کرد. بحران کرونا در سال 2020 به صنعت گردشگری لطمه های قابل توجهی وارد کرد.

بخوان:  10 نکته‌ای که باید در حج تمتع مو به مو رعایت کرد

این پارک ملی زیبا که اول صبح با آن حال و هوای مه آلودش، فوقالعاده زیباست، دارای تنوع گونههای گیاهی فوقالعاده جذابی است. این کشف و شهود وقتی با ماجراهای غیر قابل پیشبینی و تازه همراه باشد، منجر به شکوفایی خلاقیت در کودک خواهد شد. سواحل دریای سیاه تنها در طول تابستان گرم بوده و میتوانید در آب به شنا و انجام تفریحات آبی بپردازید یا زیر نور، آفتاب بگیرید. بهترین زمان برای بازدید از کبولتی تابستان است. باید تمام تلاش خود را برای خلق تجربه مثبت برای خود و بازدیدکنندگان به همراه آورند. همین موضوع کافی است تا نقش این صنعت را در کسب درآمد، ثروت و رفاه در کشورهای توریستی متوجه شویم. معمولا مسلمانان و یهودیان به دلیل آداب مذهبی خود این سبک از گردشگری را بیشتر از سایر ادیان تجربه کرده اند. اساس گردشگری مذهبی زمانی شروع می شود که شخصی بر اساس اعتقادات مذهبی خود به یک مکان زیارتی سفر می کند.

از مهم ترین مزایای گردشگری الکترونیکی می توان به رفاه گردشگران، کاهش هزینه های سفر از طریق کاهش اتلاف زمان و هزینه گردشگران از یکسو و از سوی دیگر کاهش هزینه های بازاریابی فعالان صنعت توریسم، کمک به برنامه ریزی برای رویدادهای تجاری و سرعت عمل در پاسخگویی به نیاز مخاطبان و سازگاری با عدم قطعیت­ها اشاره کرد. به همین دلیل روزانه سیر عظیمی از پیشنهادات متنوع و آفرهای وسوسه برانگیز از سمت فعالان صنعت توریسم به مخاطبان عرضه می شود. در صنعت گردشگری، رضایت، ایمنی و بخصوص لذت مخاطبان از اهمیت بسیاری برخوردار است. بسیاری از کشورها برای نامزدی میزبانی مسابقات ورزشی با یکدیگر رقابت می کنند. حرکت رو به گسترش این چرخه می تواند منجر به توسعه هر چه بیشتر این کشورها شود. در طی چند دهه گذشته روند رو به رشد گردشگری در دنیا با سرعت قابل توجهی رشد داشته است چرا که مقوله سفر به عنوان یک مفهوم عادی در زندگی انسان­ها تغییر الگو داده است. همین مسائل باعث شده است که شاهراه پول و ثروت از مسیر گردشگری بگذرد و کشورهایی موفق به کسب درآمدهای قابل توجهی از این صنعت رو به رشد شوند. این در هم آمیختگی فرهنگی به رشد سطح اجتماعی جوامع کمک کرده است.

یکی از راههای مهم و اساسی برای فراهم کردن بستر شکوفایی استعدادهای کودکان، سفر کردن است. به جز چند ساحل کوچک و بعضی سواحل اخصاصی که برای ریزورتها در نظر گرفته شده، این شهر یک ساحل بزرگ و تقریبا یک پارچه ۱۰ کیلومتری دارد که آبی نسبتا شفاف و تمیز را در جلوی خود میبیند که یکی از بهترین سواحل گرجستان به شمار میرود. گردشگری مجموعه فعالیت افرادی است که با هدف گذراندن اوقات فراغت، تفریح، تجارت و یا هر هدف دیگری به مکان هایی بیرون از محیط معمول جامعه خود سفر و برای مدتی در آن مکان اقامت می کنند. با مرور بر شرکت های تجاری پر سود در دنیا به شرکت هایی می رسیم که تمرکز خود را بر گردشگری معطوف کرده اند و در این راه ثابت کرده اند که صنعت توریسم می تواند یک صنعت مولد و درآمدزا برای کشورها به حساب آید. این سبک از گردشگری نقش بسیار مثبتی در شاخص های بهره وری اقتصادی کشورها دارد. رویدادهای ورزشی بزرگ در دنیا نظیر بازی های المپیک، مسابقات جام جهانی فوتبال، مسابقات ورزشی بین المللی در رشته های مختلف مثل والیبال و کشتی نقش بسیار مهمی در جذب توریسم و درآمدزایی برای کشورهای میزبان دارد.

با وجود گستردگی درک ما از این مفهوم، تعریف گردشگری کار ساده­ای نیست . اما تفکیک مسائل فرهنگی از مذهب کار دشواری است. البته در صورتی که فرد با اهداف ماجراجویانه و کنجکاوی به مراکز مذهبی کشورها سفر کند فارغ از اینکه به آن مذهب اعتقاد داشته باشد نیز در تعریف گردشگری مذهبی قرار می گیرد. پارک ماجراجویی این محل نیز چندین بازی جذاب و جالب دارد که هزینه ورودی آن ۲۰ لاری است. با این حال ۱۰ بازی عالی و هیجان انگیز برای بزرگسالان وجود دارد که شامل یک ترن هوایی عالی میشود. مجموعهای از آثار مربوط به دورههای مختلف تاریخی از دوران پارینه سنگی تا صدههای میانه که شامل ابزارهای مختلف، سفال، سکه، دست نوشتههای باستانی و آثار هنری میشود. این سبک از گردشگری می تواند در یک گشت و گذار ساده در بافت تاریخی یک شهر، بازدید از موزه های محلی و مناطقی که آثار هنری و باستانی در آنجا نگهداری می شود باشد. بلکه این نوع از گردشگری به دنبال ساده سازی فرایندهای توریسم برای افراد است. از تفریحاتی که برای گردشگران در کینتریشی مهیا شده میتوان به اسب سواری اشاره کرد که به صورت گروهی انجام میشود.

بخوان:  راه‌اندازی خانه هنرمندان و بازارچه صنایع‌دستی در دستور کار است

چرا کشورها برای موفقیت در آن با هم رقابت می کنند؟ باید از نظر مالی زیرساخت های بوم گردی منطقه را حمایت کنند. گردشگری روستایی، همانطور که از نام آن پیداست، در مناطق غیرشهری مانند مناطق روستایی، پارک های ملی، جنگل ها، روستاهای کویری و مناطق کوهستانی و در کل هر جایی که جمعیتی در قالب یک روستا زندگی می کنند اطلاق می شود. قشم، به عنوان بزرگترین جزیره خلیج فارس، از شگفت انگیزترین مناطق جنوب کشور می باشد که این روزها به محبوبیت ویژه ای دست پیدا کرده است. طبق تعریف این انجمن، اکوتوریسم یک سفر و بازدید زیست محیطی مسئولانه از مناطق طبیعی بکر است که به منظور لذت بردن از طبیعت و درک مواهب آن و ویژگی­های فرهنگی مرتبط با آن انجام می شود. افراد باید به منطقه ای که به آن وارد شده اند از نظر زیست محیطی و فرهنگی احترام بگذارند. افراد برای لذت بردن از سفر خود گاها شاخص های دینی و فرهنگی و مذهبی سایر مناطقه را هدف اصلی خود برای شروع یک ماجراجویی در نظر می گیرند. در نتیجه شرایطی را برای اشتغال و بهره مندی اقتصادی و اجتماعی مردم محلی هم فراهم کند. در گذشته سفر برای مردم نیازمند برنامه ریزی های مداوم و بعضا دست و پا گیر بود.

قطعا شما هم علاقمند به کشف زیبایی های این جزیره از نزدیک هستید. انجمن جهانی اکوتوریسم تعریف جامعی از این واژه ارائه کرده است. 27 سپتامبر هر ساله به عنوان روز جهانی گردشگری جشن گرفته می شود. هدف از این روز افزایش آگاهی از نقش گردشگری در جامعه جهانی است. اما اکنون با توسعه فناوری و زیرساخت های حمل و نقل مانند افزایش خطوط ریل قطار، ایرلاین های ارزان قیمت و فرودگاه های بین المللی ، گردشگری مقرون به صرفه تر و راحت تر شده است. گردشگری درآمد اقتصادی کشورهای مقصد را افزایش می دهد ، هزاران شغل ایجاد می­کند ، زیرساخت ­های یک کشور را توسعه می­دهد و حس تبادل فرهنگی را بین خارجی ­ها و شهروندان ایجاد می کند. ابتدایی ترین روش پیاده سازی گردشگری را در یونان باستان و روم به دو شکل گردشگری میراث فرهنگی (مکان های تاریخی ) و استراحتگاه های ساحلی می­توان یافت و پس از آن عجایب هفتگانه دنیا برای یونانی ها و رومی ها به مکان های جذاب گردشگری مبدل شد. لذا گردشگری فرهنگی مفهومی مشابه آنچه در این بخش توضیح داده شد­،­ دارد. کبولتی شهری ساحلی و بسیار زیبا در شرق گرجستان به حساب میآید.

امروزه ما در اکثر کشورهای پیشرفته دنیا، به موازات رشد اقتصادی این کشورها، رشد گردشگری را سایت kermanshahtour نیز شاهد هستیم. بدیهی است که در صورت داشتن پتانسیل ها و منابع ارزشمند گردشگری می توان به بخش های مختلف این حوزه به عنوان منبع کسب درآمد نیز نگریست. در جهان امروز، بسیاری از کشورهای دنیا که با محدودیت منابع ارزی مواجه هستند، درآمد های حاصل از گردشگری را به عنوان یکی از منابع مهم کسب درآمد ارزی خود قرار داده اند. نکته حائز اهمیت این است که گردشگری نسبت به سایر صنایع از لحاظ سرمایه گذاری احتیاج به منابع درآمدی و منابع ارزی کمتری دارد و به نسبت سرمایه گذاری انجام شده منافع و درآمد های بیشتری را در مقایسه با سایر بخش ها نصیب دولت­ ­ها می کند. اما امروزه به لطف تکنولوژی و تغییر سبک زندگی این مقوله با راحتی وصف ناپذیری صورت می گیرد. اما شک نکنید که بازدید از دریاچه تبیکلی، حتما ارزشش را خواهد داشت. از نظر امکانات مناسب برای تفریحات آبی، بدون شک باتومی وضعیت بهتری دارد. اگر برای روزهای بعد از محدودیتهای کرونایی قصد سفر به مشهد را دارید، خواندن این مقاله را از دست ندهید. این پارک ملی در تمام روزهای سال کار مینکد اما بهترین زمان برای بازدید از آنجا از اواسط بهار تا اواسط پاییز است.

بخوان:  تامین زیرساخت‌های زیارت وظیفه حاکمیت است

خود پارک ملی تمام طول سال باز است اما برای سوار شدن به زیپلاین و استفاده از پارک بازی تنها فصول بهار، تابستان و پاییز امکان رفتن به آنجاها را دارید. اما برای آنهایی که تفریح و ماجراجویی هستند، یک زیپلاین ۲۲۰ متری نیز در نظر گرفته شده که برای سوار شدن برا آنها باید ۱۵ لاری پرداخت کنید. گردشگری روستایی به طور مشخص به مناطق با اکوسیستم خاص و مناطق بکر مرتبط است؛ اما در کنار بهره گیری از فاکتورهای طبیعی به تعامل با مردمان آن منطقه نیز تاکید دارد. این نوع گردشگری معرف زندگی، فرهنگ، هنر و میراث مناطق روستایی است. گردشگری تاریخی یا میراثی به معنای سفر با هدف اصلی کاوش در تاریخ و میراث یک مکان خاص است. ایران کشوری با تاریخ و فرهنگ غنی و جاذبه های تاریخی بی شماری است که هر ساله گردشگران بسیاری را به سمت خود می کشاند. ۵ هتل لوکس با معماری سنتی در ایران را بشناسید! مشهد به عنوان یکی از مقصدهای اصلی گردشگری مذهبی در ایران، هر ساله میزبان مسافران بسیار از سراسر ایران است.

شما میتوانید، جاذبههای گردشگری متنوع این شهر را در تور باتومی ببینید و در سواحل آن به تفریح و آبتنی مشغول شوید. اگر قصد دارید بیشتر با این لیست و دلیل انتشار آن آشنا شوید، پس باید با مفهوم کشف و مفهوم سفر بیشتر آشنا شوید. با این حال شما میتوانید از هر جایی از شهر هم سوار تاکسیهای شهری شوید و هم از تاکسیهای اینترنتی استفاده کنید. کبولتی کمتر از نیم ساعت با باتومی فاصله دارد و شما به سه شکل میتوانید به آنجا بروید. هزینه تاکسی تا کبولتی خیلی بیشتر از اتوبوس و قطار خواهد بود و با توجه به مسافت کم، خیلی توصیه نمیشود. میتوانید این لیست را از اینجا دانلود کنید. در ادامهی این مطلب، ابتدا نکاتی را درباره بازدید از کبولتی برایتان ذکر میکنیم و سپس به معرفی ۸ جاذبهی گردشگری برتر این شهر خواهیم پرداخت. فلایتیو به تازگی لیستی از سوالات را طراحی کرده که همگی در جریان سفر پرسیده و شنیده میشوند. مهم­ترین عامل در شکل گیری سبک­های مختلف گردشگری قصد و نیت گردشگران از شروع یک سفر است. اگر باتومی را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب کرده باشید، به راحتی میتوانید به صبح زود به کبولتی رفته و تا بعد از گردش در این شهر و گشت و گذار، خیلی راحت بعد از ظهر به شهر محل اقامت خود برگردید.

این تاریخ در سال 1970 انتخاب شد و در اساسنامه UNWTO تصویب شده است. دریاچه تبیکلی ۸ تا ۱۰ متر عمق دارد و در طول زمستان یخ زده و روی آن مملو از برف میشود. اکوتوریسم ( بوم­گردی) یک سری قواعد و چارچوب های مهمی دارد که افراد باید به آن پایند باشند. افراد باید کمترین تاثیر را به محیط اعمال نمایند. مقاصد گردشگری همواره تحت تاثیر فعالیت توریسم بوده اند. گردشگری الکترونیکی یعنی دیجیتالی شدن تمام فرایند و زنجیره های ارزش در صنعت توریسم. در واقع این دو بخش لازم و ملزوم یکدیگر هستند. این قلعه زیبا که مشرف به دریای سیاه واقع شده، متعلق به قرت ششم میلادی است و بخشهای زیادی از آن هنوز پا برجا مانده است. یک منطقه محافظت شده فوقالعاده زیبا که از تنوع بسیار خوب گیاهی و پرندگان بهره مند است و به راحتی چندین ساعت از سفر شما به کبولتی را میتواند به خود اختصاص دهد.

اما با توجه به ساعت بد حرکت قطارها که عموما در شب انجام میشود، پیشنهاد ما به شما استفاده از اتوبوس است. گردشگری و ورزش با هم عجین شده و مکمل یکدیگر هستند. ورزش در سطوح مختلف حرفه ای، آماتور و تفریحی در دل خود سفر برای مسابقات و بازدید از کشور مقصد با هدف حمایت از تیم مورد­ علاقه را گنجانده است. معمولا برای پذیرش در رقابت میزبانی شاخص های بسیار سختگیرانه ای تدوین می شود که این موضوع خود نشان از اهمیت و بازدهی بالای گردشگری ورزشی در برندسازی و کسب سود حداکثری از این حوزه است. این نوع گردشگری باعث ترویج حفاظت می شود و اثرات منفی بسیار کمی از جانب بازدید­کنندگان بر محیط به جای گذارد. گردشگری در حد وسیعی اشتغال ایجاد می کند و یکی از بزرگترین صادرات نامرئی جهان را تشکیل می دهد. از خوبیهای سواحل کبولتی این است که به اندازه سواحل باتومی شلوغ نمیشود و شما در خیلی از قسمتهای این ساحل، میتوانید در آرامش به آفتاب گرفتن مشغول شوید و تنی به آب بزنید.