۳ زائر ایرانی از ابتدای حج فوت شده‌اند

رئیس سازمان حج و زیارت که در همایش سراسری روحانیون و حجاج اهل سنت در مکه سخن می‌گفت، اظهار کرد: همه تلاش داریم تا بهترین خدمات را به زائران اهل سنت ارائه دهیم و بر این اساس، امسال شماری از بهترین و نزدیکترین هتل‌ها به حرم را به زائران اهل سنت اختصاص داده‌ایم.

او در عین حال گفت: تاکنون اقدامات انجام شده در حوزه بهداشت و درمان مؤثر بوده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت نیز با بیان اینکه مقام معظم رهبری در آخرین دیدار با کارگزاران حج لزوم توجه به ذکر و یاد خدا و استفاده از فرصت‌ها در حج امسال را یادآور شدند، از حج ابراهیمی سخن گفت و افزود: دفاع از مظلوم یکی از درس‌های حضرت ابراهیم است؛ همان کاری که اکنون در کشورهای دیگر و حتی در آمریکا بر اساس فطرت الهی از فلسطین دفاع می‌کنند. ما دشمنان خدا و ظالمان را نکوهیده و نفرین می‌کنیم و من از عزیزان اهل سنت که شمار زیادی از آنان مرزنشین هستند سپاسگزارم که دست رد به سینه دشمنان زدند.

او تعداد کاروان‌های اهل سنت در حج امسال را  ۹۸ کاروان اعلام کرد و  افزود: زائران دو کاروان، مشترک است و شیعه و سنی با هم زیست می‌کنند.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت به سواد و فضل روحانیون اهل سنت ایران به دلیل دوره‌هایی که گذرانده‌اند، اشاره کرد و آنها را افرادی کم‌توقع و پر خیر توصیف کرد و گفت: با تلاش همگان تمامی امکانات برای انتقال زائران اهل سنت به مشاعر به منظور انجام اعمال حج آماده است.

بخوان:  آیت‌الله جاودان: تغییر سرنوشت ایران، رویا و خیالی خام است

به گزارش ایسنا، سید عباس حسینی، رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه تعداد فوتی‌ها در حج امسال نسبت به سال‌های گذشته کاهش داشته است، افزود: از زمان آغاز عملیات حج (۲۴ اردیبهشت) تا کنون، دو زائر در مکه و یک نفر هم در مدینه فوت شده‌اند.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1403032315270/%DB%B3-%D8%B2%D8%A7%D8%A6%D8%B1-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%A7%D8%B2-%D8%A7%D8%A8%D8%AA%D8%AF%D8%A7%DB%8C-%D8%AD%D8%AC-%D9%81%D9%88%D8%AA-%D8%B4%D8%AF%D9%87-%D8%A7%D9%86%D8%AF

نواب با اشاره به اینکه حدود ۹۰۰ هزار نفر در ایران در نوبت اعزام به حج هستند و برای اعزام زائر بیشتر از بدنه کارگزاری حج کم شده است، اظهار کرد: اکنون پزشکان زائری داریم که داوطلبانه در مرکز پزشکی حج و زیارت ارائه خدمت می‌کنند. در طول تاریخ حج‌گزاری ایران، امسال در مقایسه با همه دوره‌ها نسبت خادمان به زائران کمتر است و با کاهش بدنه خادمان حج، هفت کاروان به تعداد زائران افزوده شده است.

مدیر امور اهل سنت بعثه با اشاره به اینکه اهل سنت بر اساس اعلام بنیاد شهید بیش از ۱۱ هزار شهید در انقلاب دارد، اظهار کرد: انقلاب اسلامی ایران یک انقلاب شیعی نیست، بلکه مبتنی بر اسلام است و در سایه  وحدت و مشارکت همه اقوام قدرت ملی ما شکل گرفته است.

حجت‌الاسلام والمسلمین هادی اکبری، مدیر امور اهل سنت بعثه ‌نیز در این همایش از حضور  بیش از ۱۲ هزار زائر اهل سنت از ۱۱ استان ایران در حج ۱۴۰۳ خبر داد و گفت، علاوه‌بر نظم، انضباط و قناعت، زائران اهل سنت الگویی از وحدت در ایران اسلامی را در سرزمین وحی به نمایش گذاشته‌اند.

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: از زمان آغاز عملیات حج تا کنون سه زائر ایرانی فوت شده‌اند.

بخوان:  مهم‌ترین سند فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و هند به امضاء رسید