۳ مناسبت جدید به تقویم رسمی کشور اضافه شد

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سیدمجید امامی،‌ دبیر شورای فرهنگ‌عمومی در نشستی که به‌مناسبت این روز و در ساختمان این شورا برگزار شد، از نام گذاری سه روز جدید در تقویم رسمی کشور خبر داد.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/00062082737/%DB%B3-%D9%85%D9%86%D8%A7%D8%B3%D8%A8%D8%AA-%D8%AC%D8%AF%DB%8C%D8%AF-%D8%A8%D9%87-%D8%AA%D9%82%D9%88%DB%8C%D9%85-%D8%B1%D8%B3%D9%85%DB%8C-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1-%D8%A7%D8%B6%D8%A7%D9%81%D9%87-%D8%B4%D8%AF

شورای فرهنگ‌عمومی روزهای «۱۳ شهریور»، «۲۵ دی»‌ و «دومین جمعۀ مهرماه» را به‌ترتیب «روز علوم پایه»، «روز تاریخ‌نگاری انقلاب اسلامی» و «روز بزرگداشت آیین قالی‌شویان» در تقویم رسمی کشور اعلام کرد. «سیزدهم شهریورماه» پیش‌تر «روز مردم‌شناسی» نام داشت. این مناسبت در تقویم جابه‌جا خواهد شد.

نام‌گذاری دومین جمعۀ مهرماه نیز به‌مناسبت بزرگداشت «امام‌زاده علی‌ابن‌محمدباقر» و «آیین قالی‌شویان» نیز به تصویب رسیده است. این آیین همه‌ساله در دومین جمعۀ مهرماه در فین و مشهد اردهالِ شهرستان کاشان برگزار می‌شود. در «قالی‌شویان»، کسانی‌که برای برگزاری این مراسم آمده‌اند، با چوب‌هایی در دست، «قالی» را به‌عنوان پیکرِ نمادینِ علی‌ابن‌محمد باقر در چشمه‌ می‌شویند. «قالی‌شویان» تنها آیینِ مذهبی و اسلامی است که به تقویم خورشیدی برگزار می‌شود. این مراسم در فهرست میراث معنوی کشور و یونسکو نیز به ثبت رسیده است.

۳ مناسبت جدید به تقویم رسمی کشور اضافه شد
آیین «قالی‌شویان» – عکس از آرشیو ایسنا – شهریور ۱۳۹۸

۳ مناسبت جدید به تقویم رسمی کشور اضافه شد
سیدمجید امامی – دبیر شورای فرهنگ‌عمومی

او گفت: نام‌گذاری برخی از روزهای تقویم، به افتخارِ استان‌های ایران‌زمین نیز در دستور کار شورای فرهنگ‌عمومی قرار داشت که از این میان، چهار استان به تصویب رسیده است. شورای فرهنگ‌عمومی بیش از ۱۵ مصوبۀ دیگر برای تقویم کشور در دستور کار و تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی دارد. همچنین از آن‌جایی که در کشور نیاز به فرهنگ‌سازی دربارۀ علوم پایه احساس می‌شود، روز «سیزدهم شهریورماه» به‌عنوان «روز علوم پایه» نام‌گذاری می‌شود. کودک، نوجوان و جوان ایرانی بایستی بداند مادر دانش‌ها و فرهیختگی «علوم پایه» است.

بخوان:  ثبت‌نام آزمون گردشگری آغاز شد

«۱۳ شهریور» پیش‌تر به‌مناسبت زادروز «ابوریحان بیرونی» به‌عنوان روز مردم‌شناسی نام‌گذاری شده بود. «روز مردم‌شناسی» در تقویم جابه‌جا خواهد شد. «۲۵ دی‌ماه» نیز روز با عنوان «روز تاریخ‌نگاری انقلاب اسلامی» در تقویم ثبت می‌شود.