۶۰ جاذبه گردشگری گیلان با عکس و آدرس دقیق

ضلع غربی تالاب، پوشیده از جنگل و پوششهای سبز گیاهی است و در ضلع شرقی آن درختان توسکای شناور منظره بسیار جالب توجهی را به وجود آورده است که در بهار و تابستان استراحتگاه مسافران بوده و از نظر گردشگری یکی از جاذبه های مهم گیلان سایت kermanshahtour تلقی میشود. گردشگران وقتی به بازار رشت وارد میشوند به دنبال خرید سوغات یا کالای مورد نظر در میان تنوعی از رنگهای زیبای محصولات کشاورزی، انواع ماهی، غذاهای محلی و غیره ساعتها به جست و جو میپردازند و در کنار آن از کاروانسراهای قدیمی رشت دیدن میکنند. در سوباتان و در مسیر آبشار آن بازاری محلی بر سر راهتان است که میتوانید در یکی از رستورانهایش بره کباب، کباب بریان و غذاهای محلی میل کنید. دریاچه از طریق کیلومتر ۲ جاده لنگرود به رامسر، فرعی روستای کومله قابل دسترسی است. چه زمانی به دریاچه عروس سفر کنیم؟ میانگین سفر روزانه تعداد جابجایی ۱۰۰۰ نفر در ساعت و ساعت کار از ۸ صبح تا ۸ شب بسته به مسافر و بازدید کننده است. بهترین زمان سفر به دریاچه عروس تابستان است. مناظر اطراف دریاچه سد سنگر رشت چشمانداز بسیار زیبا و دلانگیزی دارد که طبیعت دوستان و گردشگران بسیاری را به خود جلب کرده است.

از آغاز دهه ۷۰ هجری شمسی با شهرک سازی و خانهسازی، این مکان پر از سکنه و جمعیتی حدود یک هزار خانوار شده است تا جایی که بسیاری از ادارات دولتی شهرستان در این منطقه واقع شدهاند. این موزه به عنوان یکی از جاهای دیدنی گیلان در زمینی به مساحت حدود ۲۶۰۰ هکتار در پارک جنگلی سراوان، واقع در کیلومتر ۱۸ بزرگراه خلیج فارس (جاده رشت – تهران) ساخته شده است. وجود پوشش گیاهی و جنگلهای بکر در ارتفاعات قسمت جنوبی، شمالی و غربی و همچنین باغهای چای در دامنهها، بر جذابیت این روستا به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری گیلان افزوده است. «آبشار ویسادار» به عنوان یکی از شگفتانگیزترین جاذبههای طبیعت ایران و سومین آبشار مرتفع استان گیلان شناخته میشود و به همین دلیل سالانه بسیاری از علاقهمندان طبیعت را به سوی خود میکشاند. ایستگاه اول از بام سبز به ایستگاه دوم به «تاج خروس» معروف است. پیمایش این غار نیاز به تجهیزات کوهنوردی و غارنوردی دارد. این تله کابین یک تن ژنراتور دارد که برق به هیچ وجه قطع نمیشود.

این کانال برای ناحیه آستانه، لاهیجان و لنگرود بسیار با ارزش است و به منزله یک سفیدرود کوچک است. «آبشار سجیران» در بیست کیلومتری جنوب رحیم آباد، یکی از جلوههای ویژه طبیعت این منطقه و از جمله جاذبههای گردشگری گیلان است که از به هم پیوستن چشمههای زلال و متعدد آن به وجود آمده است. فاصله از روستای کوته کومه تا آبشار لاتون حدود ۶ کیلومتر است که در مدت طی این مسافت ۳/۵۵ ساعتی در حدود ۷۵۰ متر ارتفاع زیاد میشود. آبشار لونک به اصطلاح، آبشار ریزشی دوقلویی است که آب آن از دو جهت به سمت پایین میریزد. راه دسترسی به آبشار دودوزن خرمکش: پس از طی مسافتی ۱۵ کیلومتری از مرکز استان گیلان به سمت شهر شفت، با پیمودن ۲۴ کیلومتر به طرف منطقه خرم کش آبشار دودوزان مشاهده میشود. یکی دیگر از جاهای دیدنی گیلان آبشار «وزن بن» است. درباره مشخصات و ویژگیهای این قلعه تا کنون مطالعهای انجام نپذیرفته است و امروز شکل اصلی قلعه به دلیل بیتوجهی از بین رفته است. امروز برکه به دریاچهای مصنوعی تبدیل شده که در میان آن جزیرهای وجود دارد و عمارت کوچکی در این جزیره خودنمایی میکند. به خصوص وجود سواحل همجوار از جمله جفرود و منطقه آزاد انزلی بر ارزشهای این منطقه ساحلی رشت میافزاید و آن را به یکی از جاذبههای گردشگری گیلان تبدیل کرده است.

موزه رشت در گذشته به میرزا حسینخان کسمایی یکی از یاران میرزا کوچکخان جنگلی تعلق داشت، در سال ۱۳۴۹ هجری شمسی وزارت فرهنگ و هنر موزه را خریداری کرد و پس از تعمیرات لازم برای نخستین بار توسط کارشناسان مرکز مردم شناسی ایران به موزه تبدیل شد. منطقه سیاهدرویشان از توابع بخش تولمات شهرستان صومعهسرا است. منطقه ییلاقی «لیلاکوه» یکی از مناطق گردشگری و زیبای شمال ایران و از جمله جاذبههای گردشگری گیلان است که در نزدیکی شهر لنگرود در استان گیلان قرار دارد و همه ساله مسافران و طبیعتدوستان بسیاری را به خود جذب میکند. تاریخ کتیبه یکی از آنها ۱۰۱۵ ه.ق است. این روستا دارای پوشش گیاهی متراکم از انواع درختان راش، ممرز، لرگ، خرمندی، توسکا، افرا و در ارتفاعات و نزدیکهای غار سرخدار است. در مجموع بازار رشت از جمله جاذبههای گردشگری بسیار پرطرفدار گیلان است. طبیعت زیبا، حیرت انگیز و آب و هوای کوهستانی ماسوله جذابیت فوق العادهای را به این منطقه بخشیده و از جمله محبوبترین جاذبههای گردشگری گیلان است. مسافران زیادی روزانه به این منطقه مراجعه میکنند برخی از مردم گاهی ساعتها در جلوی چشمه در انتظار دیدن لحظه بالا آمدن آب مینشینند تا از این آب کمی به دست و صورتشان بزنند و یا کمی بنوشند.

در گذشته پرندگانی مانند لک لک و سار به این روستا میآمدند و از چشمه موجود در آن آب میخوردند به همین خاطر این روستا سقالکسار نامیده شده است. «سوباتان» یکی از زیباترین جاهای تفریحی گیلان و ایران است. آبشار ویسادار در مسیر رودخانه لومیر ایجاد شده است و از جمله زیباترین جاهای دیدنی گیلان محسوب میشود. در بالا دست آبشار بزرگ لاتون، سه حوض بزرگ طبیعی با سه آبشار ۱۰ متری وجود دارد که از زیباییهای بینظیر و منحصر به فرد منطقه لاتون و از جمله شگفتانگیزترین جاهای گردشگری گیلان است. این سد به خصوص در ایام تعطیلات نوروز و سیزده بدر از جمله جاذبههای توریستی گیلان برای مردم محلی و گردشگران محسوب میشود. در داخل شهر (ورودی سیاهکل از بازکیاگوراب) استخر و پارک پاشوران قرار دارد که از جمله مناطق گردشگری و پارک های تفریحی گیلان محسوب میشود. پیشنهاد میکنیم تا میتوانید از سکوت دریاچه و روستا لذت ببرید.

فاصله دریاچه تا سواحل دریای خزر و ساحل زیبای چمخاله در حدود ۱۰ کیلومتر و تا ارتفاعات شمالی البرز و کوه «پرش کوه» در حدود ۱ کیلومتر است. به علاقمندان دیدن رودها، باید یادآور شد رودخانه امین آباد در شرق و رودخانه حاجی بکنده در غرب روستا جریان دارد و پس از عبور از حاشیه روستا به دریای خزر میریزد. جوراب و گلیم جزو بخش بزرگی از صنایع دستی این روستا را شامل میشود. همواره با عبور از شهرستان لنگرود و با نگاه به آسمان تعدادی اگرتهای کوچک و پرستوهای دریایی مشاهده میشود که از سمت دریا (چمخاله، تالاب امیر آباد) به سمت جنوب لنگرود یعنی بخش کومله در حال پروازند. وجود یک نیمرخ کامل از جنگلهای کم نظیر هیرکانی از جلگه تا مراتع ییلاقی از ویژگیهای این جاذبه طبیعی و گردشگری گیلان به شمار میرود. زندانه در ارتفاعات قرار دارد، به همین علت پوشیده از مراتع سرسبز و زیباست. ناحیه اول به «شهران محله» معروف است که تمرکز جمعیت در آن ناحیه از سایر نقاط بیشتر بوده که در قسمت شمال شرقی روستا واقع شده است.

وجود آب و هوای معتدل و پاک و چشم اندازهایی زیبا از شهر لاهیجان و طبیعت شمال باعث شده تا مسئولان شهری هم امکانات ویژهای را برای راحتی و رفاه مسافران و گردشگران این منطقه در نظر بگیرند. حدود هزار پله سیمانی از بام سبز تا پای کوه است که این یکی از شور انگیزترین مسیرهای منتهی به بام سبز است. دادههای فرهنگی حاصل از بررسیهای ابتدایی توسط هیات در غار سجیران شامل قطعات سفال مربوط به عصرآهن و استخوان است. «تالاب و پل چوبی بندر کیاشهر» از جاذبههای گردشگری بسیار دیدنی گیلان و یکی از مراکز توریستی و بکر شهرستان آستانه اشرفیه است. «بازار رشت» یا همان «بازار بزرگ شهر رشت» با مساحتی بالغ بر ۲۴ هکتار در بافت قدیمی و مرکزی این شهر قرار دارد و مرکز کلیه فعالیتهای بازرگانی استان گیلان است. این پل که در چهارده کیلومتری جاده رضوانشهر به تالش قرار دارد، دارای سیمتر طول و یک دهانه بزرگ با طاق جناقی و عرض دو و نیم متر و جانپناهی به ارتفاع چهل سانتیمتر است. برای رسیدن به روستای شهران که از روستاهای گردشگری گیلان است پس از پشت سر گذاشتن رودبار و وارد شدن به اتوبان قزوین به رشت، باید مسافتی در حدود ۱۵ کیلومتر را سپری کرده و وارد جاده روستایی شوید که شما را به سمت روستای شهران و سایر روستاهای نزدیک به آن هدایت میکند.

«تالاب کیاکلایه» یکی از تالاب های شهرستان لنگرود و یکی از غنی ترین تالابهای استان گیلان از لحاظ تعدد گونههای گیاهی و جانوری است. یکی از نکات مهمی که در جنگلگردی گیسوم باید به آن توجه داشت، انبوه گونههای گیاهی به خصوص درختان انجیری است که چشمانداز رویایی شگفتانگیری را روبروی دیدگان گردشگران و رهگذران قرار میدهد. «سوسن چلچراغ» که گونههای تیره سوسن است، تنها ۱۰ الی ۱۵ سانتی متر ارتفاع دارد. ساختمان «موزه رشت» یا همان «موزه گنجینه رشت» بنایی است با قدمتی ۷۰ ساله در زیر زمینی به وسعت ۷۰۰ متر مربع و با زیر بنای ۵۶۰ متر مربع درسبزه میدان – خیابان طالقانی (بیستون) رشت واقع شده است. بازار رشت شامل مراکزی همچون میدان بزرگ، میدان کوچک، چهارسوقها و کاروانسراها است. مسیر دسترسی به آبشار از روستای زمرد سراشیبی بوده و ۱۰ تا ۱۵ دقیقه زمان لازم است. پس از احداث راه و پله گذاری بخشهایی از دامنه این تپه در بلندترین نقطه آن تفریحگاهی بکر و دیدنی با امکاناتی چون رستوران، آلاچیق و سرویس بهداشتی برپا شد و سپس طرح سورتمه جنگلی ریلی در دامنههای پوشیده از جنگل تاسیس شده که عبور از مسیر آن برای مسافران بسیار هیجانانگیز و جالب است. فاز مطالعات مقدماتی این موزه از اوایل سال ۱۳۸۱ خورشیدی آغاز شد و در اردیبهشت ۱۳۸۴ اولین کارگاه این طرح (حوزه فرهنگی و معماری جلگه شرق سپیدرود) راهاندازی شد.

آب رودخانه «ورزان» یکی از شاخههای اصلی رودخانه« لیسار» است که از چشمههای بالای ییلاق سرچشمه میگیرد و هنگام ریزش از صخرههای عظیم ورزان، آبشار زیبا و دیدنی بلند و مرتفع «ورزان» تشکیل میدهد. منطقه پیرامون آبشار پوشیده از درختان توسکا است که سایبانهایی طبیعی را همراه محیطی آرام، جذاب و خوش آب وهوا به منطور میزبانی از گردشگران محیا کرده است که سالانه هزاران گردشگر از آن بهره مند میشوند. دشمنانش سر او را از بدن جدا کردند و برای رضاخان هدیه آوردند. ویسادار در هیاهو و خروش همیشگی خود، آرامشی ژرف دارد، در نزدیکی این آبشار درختی وجود دارد که برخی آن را «درخت هزار ریشه» مینامند و دلیل این نامگذاری وجود ریشههایی است که از دل خاک بیرون آمدهاند و تصویری خاص به خود گرفتهاند. در حال حاضر به دلیل مهاجرتهای شهرنشینی انجام شده از تعداد ساکنان آن کاسته شده اما در حدود دو دهه قبل تعداد قابل توجهی از افراد در روستا سکونت داشتند. از مسیر قدیمی «شالما» به امامزاده اسحق نیز قابل دسترسی است. بیشترین معروفیت این روستا به دلیل توریستی بودن آن و قرار گرفتن در مسیر آبگرم «علی داشی»، «مشه سویی» و «منطقه فندقلو» است، که به همین دلیل سالانه پذیرای هزاران گردشگر از استانهای مختلف کشور است.

رامدشت دارای ساحلی زیبا حدود ۵ کیلومتر است که هر ساله پذیرای عده زیادی گردشگر از سراسر کشور جهت شنا و ماهیگیری است. مساحت تالاب کیاکلایه حدود سیصد هکتار بوده و از یک طرف به شهر لنگرود، رامسر و رشت و از سه طرف دیگر به شالیزارها و در فاصله اندکی با کوهپایهها و با چشم اندازی زیبا قرار گرفته است. یک روز صبح خبری ناگوار از منزلشان رسید. این مکان با بهرهمندی از دوش، حوض، سرویس بهداشتی، آبی سالم و مفید و خانههای سنتی و قدیمی و اطاقهای مجهز کرایهای جهت ارائه خدمات به مسافران عزیز لحظات پر خاطرهای را میسازد. در جنوب گیسوم، رضوانشهر به فاصله ۱۴کیلومتر و شمال آن، شهر هشتپر (تالش) با فاصله حدود ۲۰کیلومتر قرار دارد. آبشار زمرد در ۴۵ کیلومتری شمال تالش و در ۹ کیلومتری بازار شهر حویق واقع شده است. آبشار ورزان در مسیر نئور تا سوباتان با فاصله ۳۶ کیلومتری شمال غرب شهر تالش و ۲۲ کیلومتری جنوب دریاچه نئور اردبیل قرار گرفته است.

در اطراف دریاچه شالیزارهای کاشت برنج و مزارع چای به وفور به چشم میخورد. این مجموعه تفریحی، دارای بزرگترین تونل آکواریوم کشور به طول ۴۰ متر با انواع ماهیان است. ارتفاع تقریبی آبشار لاتون ۱۰۵۵ متر است که به لحاظ بلندی، مرتفع ترین آبشار گیلان و ایران حساب میآید. گفتنی است که ارتفاع آبشار بزرگ حدود ۱۵ متر است. ییلاق سلانسر در ارتفاع ۱۲۵۰ متری از سطح دریا قرار دارد و در دامنه این ییلاق درختان تنومند و بزرگ و در بلندای آن علفزارهای زیبایی وجود دارد. سیاهداران در گذشته دارای درختان بزرگ و سر به فلک کشیده عظیم بلوط بوده که توده عظیم درختان مانع ورود افراد به داخل روستا (جنگل) میشد، بنابراین این منطقه به نام منطقه «پوشیده از درختان سیاه» نامگذاری شد. سقالکسار روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان رشت در ۱۵ کیلو متری جنوبی دهستان لاکان قرار دارد. هدف موزهی میراث روستایی گیلان، تنها انتقال بناهای روستایی نیست، بلکه حفظ فرهنگ بومی، فن ساخت و دانش نانوشتهای است که در روستاهای گیلان وجود داشته است. «موزه میراث روستایی گیلان» موزهای در پارک جنگلی سراوان رشت در استان گیلان است. «مایستان» از توابع بخش رحیمآباد شهرستان رودسر در استان گیلان ایران است. روستای گنجار از مناطق بکر و طبیعی شهرستان شفت و از توابع بخش احمد سر گوراب استان گیلان است.

«مسجد چهار پادشاهان» یا چهار پادشاه یکی از آثار تاریخی و گردشگری گیلان در شهر لاهیجان و مدفن چهار تن از شاهان کیایی «بیه پیش» است. یکی دیگر از نقاط دیدنی و مناطق تفریحی و گردشگری گیلان و شهرستان تالش «پارک جنگلی گیسوم» است. «غار سجیران» در اوایل سال ۱۳۸۲ توسط کارشناسان سازمان گیلان شناسایی و مستندسازی شده و با شماره ۱۰۷۱۱ در تاریخ دوم بهمن ماه سال ۱۳۸۲ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. بنای ساختمان «حافظیه انزلی» در سال ۱۳۱۱ شمسی به سفارش شهرداری انزلی در بین درختان سرسبز و زیبا و با چشماندازی به بلوار انزلی و بندرگاه در محوطه حیاط ساختمان شهرداری توسط مهندسان آلمانی ساخته شد. در دو سمت بنا پنج پله کوتاه قرار دارد که شما را به داخل محوطه راهنمایی میکند و در مرکز بنا هم تصویر چنگ موسیقایی با موزاییک نقش بسته است. در چشماندازهای این محوطه آثاری از برجستگیهای مربوط به ابنیه قدیمی که پوشیده از گیاهان و درختچههای جنگلی است دیده میشود که احتمالا بقایای آثار معماری این شهر تاریخی است که از جاذبههای گردشگری گیلان محسوب میشود. بهترین مسیر از سمت تهران برای رسیدن به بندر کیاشهر بعد از پلیس راه رشت – قزوین و سه راه سنگر و کمربندی لاهیجان به این سمت تغییر مسیر داده و پس از عبور از شهرهای سنگر- کوچصفهان – آستانهاشرفیه به بندر کیاشهر خواهید رسید.