21 مورد از جاذبههای گردشگری رشت

با ظهور گردشگری در این شهر که در دهه 1980 آغاز شد، شهر شکل فعلی خود را به دست آورد و صنعت گردشگری به یکی از مهمترین ارکان اقتصادی آلانیا تبدیل سایت kermanshahtour شد. دخترِ اکبرخان با پسرعموی خود صادقخاناکبرمحتشمالملک ازدواج کرده و بههمیندلیل پس از آن این باغ را باغمحتشم نامیدهاند. در گوشههای این بنا که دارای قدمتی 500 ساله است، حجرههایی برای اقامت گردشگران تعبیه شده و در وسطِ کاروانسرا حوضی بزرگ، فضا را تلطیف کردهاست و چند سالی میشود که با واگذاریِ آن به بخش خصوصی، رونقِ خوبی در زمینهی فروش صنایعدستیِ گیلان پیدا کردهاست. هر روز بین ساعت ۱۰ صبح تا ۲ بعد از ظهر، غار فقط برای بازدیدکنندگان مبتلا به بیماریهای تنفسی قابل استفاده است. پارک ملت بعد از باغِ محتشم بزرگترین پارک این شهر محسوب میشود. پیادهراه فرهنگیِ رشت که شامل میدان شهرداری و 3 خیابانِ اصلی اطراف آن می شود، با طول 8.3 کیلومتر یکی از بزرگترین پیادهراههای دنیا محسوب میشود.

تا اینجا، به 12 مورد از جاذبههای گردشگری رشت و ویژگیهای خاص هریک اشاره شد، اما همانطور که پیشتر گفتیم این شهر دیدنیهای تاریخیِ فراوانی نیز دارد که در ادامه سعی داریم شما را با مهمترین آنها آشنا کنیم. زمانی که در موزه آلانیا قدم میزنید، در طول زمان سفر خواهید کرد و علاوه بر این که آثار باستان شناسی متنوعی را از دورانهای مختلف تاریخی تماشا میکنید، با نوع زندگی مردمان گذشته هم آشنا میشوید. پس در ادامه همراه ما باشید تا با داستان شنیدنی این غار آشنا شوید. کاروانسرای لات – که با نام کاروانسرای شاهعباسی نیز شناخته میشود – از معروفترین کاروانسراهایِ قجری شهرستان رشت است و در روستای سراوان واقع شده. پارک جنگلی سراوان یکی از قدیمیترین پارکهای جنگلی در کل استان گیلان است و در 17 کیلومتری جادهی رشت – تهران واقع شدهاست. موزهی میراث روستایی گیلان، از نوع موزههای روباز است و درون پارک جنگلیِ سراوان قرار گرفتهاست. اگر به دیدن پرندگان مهاجر علاقه دارید به شما پیشنهاد میکنیم در سفر به استان گیلان، از پارک بینالمللی بوجاق واقعشده در شمالشرقی رشت دیدن کنید. بیمارانی که برای درمان در این غار به آلانیا سفر میکنند باید تحت نظر پزشک باشند و از وی اجازه بگیرند.

جدا از زیبایی خیره کننده، این غار یک مکان مهم برای گردشگری درمانی است؛ زیرا اعتقاد بر اینست که به درمان بیماری های ریوی مانند آسم کمک می کند. موزه ها در ترکیه عناصر جذاب تاریخ ترکیه را به نمایش می گذارند که شامل تعداد زیادی از شخصیت های تاریخی در دوران مختلف مانند رومی ها، عثمانی ها و بیزانس ها می شود. در طبقهی اول، کتابهایی مربوط به تاریخ گیلان و نهضت جنگل نگهداری میشوند و قابل مشاهده هستند و در طبقهی دوم نیز انواع وسایلشخصی میرزاکوچکخان مانند تفنگ و ظروف بهنمایش گذاشته شدهاست. در خلیج نیز انواع کافه و رستوران در دسترس است. در امتداد ساحل در هر پنجاه متر بوفههای زیادی وجود دارد که انواع خوراکیها و نوشیدنیها را به فروش میرسانند. اولیا چلبی که در قرن هفدهم به این قلعه سفرکرده بود، در مورد عظمت آن گفته است: یک برج هشت ضلعی در ساحل آلانیا وجود دارد که میتواند در یک محاصره به 2000 فرد سرپناه بدهد. این خانه با مساحتی حدود 650 مترمربع، در 2 طبقه ساخته شده که هر طبقه هشت اتاق دارد. با اشیا، لوازم و اثاثیه سنتی و مجسمههای مومی، نمودهایی از فرهنگ مردم همچون مراسم عروسی، فرهنگ غذایی و فرزندداری به نمایش در آمده است.

از دیگر ویژگیهای سالنهای نمایش این طبقه، اتاقهایی با دکوراسیون سنتی و چیدمان محلی مطابق با فرهنگ مردم آلانیا است. این منطقهی ساحلیِ شنی و جنگلی به سبب ویژگیهای بصری فوقالعادهای که دارد در لیست جاذبههای گردشگری استان گیلان به ثبت رسیدهاست. این پل در سال 1377 توسط میراث فرهنگی در فهرست آثار ملیایران ثبت شدهاست. در ضمن این عمارت در سال 1375، در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیدهاست و امروزه از آن به عنوان مرکز آموزش هنرهای دستی استفاده میشود. در سال 1344 هجریشمسی دکتر فریدون نصیری این ملک را خریداری کرده و بهعنوان مهریه بهنام همسرش- اکرم قدیری میکند و امروزه بدیننام شهرت دارد. این پارکِ جنگلی با مساحتی حدود 1500 هکتار، درختان سر بهفلک کشیده، گونههای گیاهیِ کمنظیر و وجود رودخانهی سفیدرود و سیاهرود در ضلعشرقیِ پارک، هر بینندهای را مسحور میکند. چیزی که این پارک را از سایر پارکهای جنگلی گیلان متمایز میکند وجود دریاچههای زیبای پوشیده از چمن و رودخانههای خروشان است.

امکان ریزش در غار داملاتاش وجود ندارد؛ زیرا کل دیوارههای غار ۱۰ متر ضخامت دارند که در لایههای ششم و هفتم زمین واقع شده است. باغ محتشم، تمامی امکاناتی که انتظار میرود یک پارک بزرگ داشتهباشند، از قبیل زمین ورزشی، زمین مخصوص بازی کودکان، نمازخانه، وسایل ورزشی همگانی و آبنما و فواره را داراست. میدانیم که کشور ترکیه یکی از مقاصد مهم گردشگری در جهان است و بیشتر شهرهای آن از جمله آلانیا، از مقاصد مهم و رو به رشد گردشگری به شمار میرود. یکی از این اسناد تلگرافی از آتاتورک خطاب به مردم آلانیا است که از جاذبههای ویژه این بخش به شمار میرود. قیمت بلیط موزه باستان شناسی آلانیا حدود 10 لیر می باشد. اگر به ترکیه سفر کرده و سری به آنتالیا زده باشید، به احتمال زیاد اسم موزه باستان شناسی آلانیا را شنیدهاید! شهر آلانیا در 135 کیلومتری آنتالیا، در جنوب ترکیه و ساحل دریای مدیترانه قرار دارد. موزه آلانیا در مقابل دفتر اطلاعات گردشگر در این شهر قرار گرفته است، پس پیدا کردن آن برای شما کار سختی نخواهد بود. این عمارت در گذشته از مکانهای کمتردد شهر رشت بوده و به همینسبب برای سکونت تابستانی حکمرانان و فرمانداران استفاده میشده، اما توسعهی شهر و افزایش جمعیت، سبب شده که این مکان به یک تفرجگاه عمومی بدل شود.

قدیمیترین پارک شهر رشت باغمحتشم نام دارد و از دیرباز بهعنوان مکانی عالی برای تفریح و گردش توسط مردم این شهر استفاده میشدهاست. چندین سال پس از درگذشت آتاتورک رفعت آزاکاوغلو، از اعضای خانواده آزاکاوغلو، این خانه را برای تغییر کاربری به موزه به وزارت فرهنگ اهدا کرد و پس از مرمت و بازسازی، در نیمه دوم دهه 1980 میلادی این موزه برای بازدید عموم گشایش یافت. پس از بازدید از این موزه میتوانید از موزه حسین آزاک اوغلو در نزدیکی این بنا بازدید کنید، همچنین هتل ویلامون فلاور (Villa Moon Flower) نیز نزدیک موزه و خانه آتاتورک واقع شده است. تقریباً اکثر مردم رشت با شخصی بهنام دانای علی آشنایی دارند و با وجود اینکه این شخص نه امامزاده بوده و نه سید، به زیارتگاهِ وی که در خیابان طالقانیِ رشت واقع شده، توسل میجویند. ویژگیهای خاص این تالاب نظیر رطوبت بالا، وجود گلهای زیبای مردابی، جزایر پرشمار و گونههای مختلفی از پرندگان مهاجر آن را از سایر تالابها متمایز میکنند. از ویژگیهای منحصربهفرد این پارک میتوان به وجود اولین ساعت آفتابی ایران، آکواریومی بزرگ با گونههای مختلف ماهیهای کمیاب، انجمن نجوم و برکهای طبیعی در آن اشاره کرد.

ساحل کلئوپاترا ماسههایی به رنگ زرد، طلایی و آبی بسیار شفاف دارد که در اولین نگاه زیبایی خیرهکنندهاش شما را مبهوت خواهد کرد. یکی از دیدنیهای رشت چشمهی آبِ شور لاکان است که در منطقهی لاکان- جنوب رشت واقع شدهاست. منطقه ساحلی حاجیبکنده در روستایی سرسبز و زیبا به همیننام و در حدود 30 کیلومتری شهر رشت واقع شدهاست. پیشنهاد میکنیم تماشای طلوع و غروب خورشید از ساحل حاجیبکنده در کنار دریای مواج خزر را از دست ندهید. اگر میخواهید یک سفر یک روزه یا نیم روزه به آلانیا داشته باشید، پیشنهاد میکنیم در کنار بازدید از موزه باستان شناسی آلانیا، از دیگر جاذبههای گردشگری اطراف آن هم دیدن کنید. این خانه از اموال فرمانداری وقت آلانیا بود که آتاتورک هنگام سفر خود، در این خانه اقامت داشت. همانطور که بارها در این مطلب اشاره کردیم، برج سرخ در شهر آلانیا و در حاشیه دریای مدیترانه قرار دارد. خانهی قدیری در ضلعشرقی سبزه میدانِ رشت و در انتهای کوچه احتساب قرار دارد. پلتاریخی لوشان که در این شهر و بر روی رودخانه شاهرود واقع شده، قدمتی 200 ساله دارد و قبل از ساخت پل بتونیِ جدید، تنها راه ارتباطی دو سوی این رودخانه بودهاست.

همان گونه که بیان شد، این ساحل تقریباً دو کیلومتر طول و چهل متر عرض دارد که با شن و ماسه طلایی پر شده است. وجود غار داملاتاش در نزدیکی این ساحل برای گردشگران مزیت بزرگی محسوب میشود چرا که در یک روز میتوانند از هر دو مکان زیبا دیدن کنند. شاید بتوان گفت تالاب بندرانزلی، جذابترین و پرطرفدارترین تالاب کشور در بین گردشگران است و یکی از محبوبترین جاذبههای گردشگری رشت محسوب میشود. این بازار با مساحتی حدود 24 هکتار بزرگترین بازار روباز کشور محسوب میشود. برای این منظور با شمارهتلفن 02157938 تماس بگیرید. خانههای روستایی با حفظ اصالت به این موزه منتقل شده تا معماری گیلان برای نسلهای آینده بهیادگار باقی بماند. قطر برج سرخ برابر با 29 متر و ارتفاع آن 33 متر است. از چه مکان های دیدنی در نزدیکی برج قرمز می توان بازدید کرد؟ در نزدیکی ساحل غار داملاتاش، قلعه آلانیا و موزه آلانیا قرار دارند و به راحتی میتوانید از این مکانهای جذاب دیدن کنید. بازدید از موزه و خانه آتاتورک در آلانیا هزینهای نداشته و کاملا رایگان است. ترسانه (Tersane Shipyard): ترسانه یا همان محل کشتی سازی آلانیا مربوط به قرن 13 و یک منطقه بندری است.

یونس استادسرایی یا همان میرزاکوچکخان در سال 1257 هجریشمسی در اینخانه، که خانهی اجدادیاش است، متولد شده. دانای علی، مردی با اصلیت زنجانی بوده که در رشت به کشاورزی مشغول بود و بهسبب کرامات فراوان، مریدانی داشت که با وجود گسترشِ شهر و قرارگرفتن مقبرهی وی در وسط خیابانِ اصلی، اجازهی تخریب آن را نداند و این مقبرهی تاریخی را به یکی از جاذبههای شهر رشت بدل کردند. چشمهها به سبب املاحِ مختلفی که در آن وجود دارد، بهلحاظ درمانی همواره مورد توجهِ خاص مردمِ محلی و گردشگران بودهاند. یکی از بزرگترینِ این دریاچهها، دریاچه سقالکسار است که در تمامی فصول سال زیباییهای خاص خود را دارد و از آن مکانهاست که بهشکلی نام آرامش را در آنها حس میتوان کرد. این خانه با قدمتی طولانی، استقامت و پایداری خود را در طی سالیان متمادی به رخ معماران امروزی کشیدهاست. همچنین، اسکناسها و سکههای رایج در این کشور در آغاز جمهوری با تصویر آتاتورک و نیز سکهها و تمبرهای یادبود این شخصیت در این سالن به نمایش در آمده است.

در این موزهی فرهنگ و معماری، 9 روستا از 9 منطقهی مختلف استان گیلان به نمایش درآمدهاست. اگر قصد بازدید از این موزهی زیبا را دارید، خودتان را برای چند ساعت پیادهروی در دلِ جنگل آماده کنید. یکی دیگر از جاذبههای گردشگری رشت موزهی میراث روستایی گیلان است. خانهی تاریخی قدیری تا سال 1381 هجریشمسی، محل استقرار ادارهی کل میراث فرهنگی گیلان بوده است. در این مطلب سعی شد تا جاییکه سخن به درازا نکشد، جاذبههای گردشگری استان گیلان و شهر رشت ارائه و معرفی شوند. با ما همراه باشید تا این 3 جاذبهی شهریِ رشت را به شما معرفی کنیم. ترکیه با شگفتی های بی شمار معماری و تاریخ بسیار غنی خود توانسته است به یکی از نقاط محبوب گردشگری تبدیل گردد. نکته جالب در مورد ترکیه این است که حدود ۳۰۰۰ غار در این کشور کشف و بررسی شدهاند و شهر آلانیا نیز در بین غارهای طبیعی رتبه اول را دارد. اگر در سفر به رشت، قصد داشتید ساعتی بههمراه خانواده استراحت کرده و از مناظر طبیعی نیز لذت ببرید به شما پیشنهاد میکنیم سری به پارک ملت واقع در بلوار انصاری بزنید. در سفر به رشت بد نیست سری هم به این دریاچه و در کل این روستای زیبا بزنید.