57 زائرپزشک در حج تمتع امسال «خادمیار افتخاری سلامت» شدند

حجت الاسلام والمسلمین نواب یادآور شد: سوم مرداد و در روزی که آخرین پرواز حجاج ایرانی در خاک کشورمان به زمین می‌نشیند، کسانی که هم حج را انجام داده‌اند و هم به زائرین خانه خدا خدمت کرده‌اند، دو فرح و شادی احساس می‌کنند. یکی خوشحالی انجام حج و یکی خدمت به مهمانان خداوند.این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید


منبع: https://farsnews.ir/news/14020309000696/5-%D8%B2%D8%A7%D8%A6%D8%B1%D9%BE%D8%B2%D8%B4%DA%A9-%D8%AF%D8%B1-%D8%AD%D8%AC-%D8%AA%D9%85%D8%AA%D8%B9-%D8%A7%D9%85%D8%B3%D8%A7%D9%84-%D8%AE%D8%A7%D8%AF%D9%85%DB%8C%D8%A7%D8%B1-%D8%A7%D9%81%D8%AA%D8%AE%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85%D8%AA-%D8%B4%D8%AF%D9%86%D8%AF

سرپرست حجاج ایرانی گفت: زیارت خانه خدا ثواب بسیاری دارد. اما اینکه یک زائر بتواند به صورت داوطلبانه در بهترین نقطه عالم یعنی مکه و مدینه به «ضیوف الرحمان» و مهمانان خدا خدمت کند، توفیق و سعادت بزرگی است که نصیب هر کس نمی‌شود.

وی همچنین به زائران افتخاری حج توصیه کرد کارهای داوطلبانه خود را با قصد قربت دنبال کنند و هر روز خدمت خود را به نیت یکی از عزیزان خویش انجام دهند تا ثواب این کار بزرگ در کارنامه آنان نیز ثبت شود.

حجت‌الاسلام نواب با اشاره به روایت دیگری از معصومین (ع) مبنی بر اینکه اگر انسان یک درد و آه و ناله را از برادر مؤمن خود برطرف کند، خداوند سختی‌های قیامت را برای او برطرف می‌کند، تصریح کرد: اگر فردی به عیادت برادر و خواهر دینی خود برود، به ویژه بیماری که در شهری غریب و تنها است و خانواده‌اش کنار او نیستند، این اوج خدمت و محبت است و خداوند وعده داده که پاسخ این نیکی را در بهشت خواهد داد.

وی با قدردانی از برنامه ریزان و مسئولان مرکز پزشکی و هلال احمر بابت برنامه‌ریزی این طرح و و قدردانی از زائران پزشک و کادر درمان که در ایام حج به صورت افتخاری فعالیت خواهند کرد، از آنها خواست به نکات، توصیه‌ها و دستورالعمل‌های مرکز پزشکی و سازمان حج و زیارت اهتمام لازم را داشته باشند و در عین حال، از اعمال و عبادات خود غافل نشوند.

بخوان:  وصیت‌نامه سخنران سرشناسی که عوارض شیمیایی دفاع مقدس امانش نداد+فیلم

همچنین سید عباس حسینی، رئیس سازمان حج و زیارت نیز در این نشست با تبریک به اعضای جلسه بابت استقبال از مسؤولیت پر اهمیت و با برکت خادمین افتخاری سلامت حجاج گفت: چقدر انسان باید پر رزق و روزی باشد که علاوه بر افتخار حاجی بودن ، مدال افتخار خادمی هم بر سینه‌اش بدرخشد.

امسال ۸۷ هزار و ۵۵۰ زائر و خادمان آنان از کشور عزیزمان به سرزمین وحی اعزام می شوند که از این تعداد، ۵۴ درصد زن و ۴۶ درصد مرد هستند. همچنین، حدود نیمی از کل زائران را افراد بالای ۶۰ سال سن تشکیل می‌دهند. بنا به اعلام هیأت پزشکی حج ۴۰۰ نفر به عنوان پزشک و کادر درمان از سوی جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران در درمانگاه‌های شبانه روزی مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر در مکه و مدینه و هتل های محل اقامت زائران ایرانی فعالیت خواهند کرد.

پایان پیام/


وی با بیان اینکه حتی یک نفر از افرادی را که سال‌هاست برای حج ثبت‌نام کرده و منتظر تشرف است، زودتر اعزام شوند، کار بزرگی انجام شده است، تصریح کرد: اگر از ظرفیت زائران داوطلب بتوان در بخش‌های مختلف استفاده کرد، زمینه تشرف افراد بیشتری فراهم خواهد شد.

وی افزود: بنده وقتی این روایات را می‌دیدم به حال شما پزشکان افتخاری غبطه خوردم که چه کار ارزشمندی دارید و چقدر می‌توانید در سرزمین وحی تاثیرگذار باشید. زیرا در عین حال که خود مهمان خدا هستید و به برنامه‌های عبادی خود می‌رسید، توفیق خدمت به مهمانان خانه خدا را هم دارید چرا که هم حاجی هستید و هم، اوقات فراغت را در خدمت زائران هستید.

بخوان:  هیأتی که کمک‌رسان بیماران هموفیلی است+عکس

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با استناد به روایاتی از پیامبر اکرم (ص) و ائمه معصومین (ع) گفت: هیچ کاری به اندازه خدمت به برادر دینی خود ارزش ندارد. در روایات بسیار از پیامبر مکرم اسلام(ص) نقل شده که خداوند پاداش خدمت به برادر دینی را «بهشت» مقرر کرده است و امام سجاد (ع) نیز فرموده است اگر کسی مشکل برادر دینی خود را حل کند، خداوند حاجات و خواسته‌های او را برآورده می‌سازد.پ

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت ابراز امیدواری کرد که طرح بهره گیری از خدمات داوطلبانه زائران علاوه بر حج تمتع، در سفرهای زیارتی دیگر نیز گسترش یابد.

چند تن از پزشکان و پیراپزشکان افتخاری حج نیز در این نشست با بیان دیدگاه‌های خود، خدمت به ضیوف الرحمان را افتخاری بزرگ برای خود دانسته و از احساس خوب خویش در این زمینه سخن گفتند.

کولیوند، مدیرعامل جمعیت هلال احمر نیز با ارائه گزارشی درباره فعالیت‌های انجام شده به منظور بهره‌گیری از ظرفیت همکاری‌های داوطلبانه زائران پزشک و کادر درمان گفت: تاکنون ۵۷ پزشک، پیراپزشک، پرستار و متخصصان سایر حوزه‌های درمانی که در سال جاری زائر خانه خدا هستند، برای فعالیت‌های داوطلبانه در ایام حج اعلام آمادگی کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام سیدعبدالفتاح نواب، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت امروز سه شنبه (۹ خرداد) در دیدار با پزشکان افتخاری حج، موسوم به «خادمیاران سلامت»، گفت: شما در میان همه اقشار جامعه، در خدمتگزاری به زائران خانه خدا پیشتاز هستید و این کار بزرگ ارزش آن را دارد که اقشار دیگر هم از این فرصت استفاده کنند و این همکاری‌های داوطلبانه گسترش یابد.

بخوان:  سربند ۲۰۰ ساله رو به انقراض

حجت‌الاسلام نواب خاطر نشان کرد: کار ارزشمند بهره‌گیری از خدمات زائران در حج از هیأت پزشکی آغاز شده است، اما به آنان ختم نمی‌شود و این روند در سال‌های آینده با پیوستن داوطلبان دیگر با برنامه‌ریزی مناسب ادامه خواهد یافت.